BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EKB-programról is tárgyalnak az EU pénzügyminiszterei

Az európai gazdasági és pénzügyminisztereknek először nyílik alkalma megvitatni az Európai Központi Bank (EKB) új kötvénypiaci intervenciós programját és az euróövezeti állandó támogatási mechanizmusról szerdán esedékes német alkotmánybírósági döntést az Ecofin és az Eurogroup péntek-szombati találkozóján a ciprusi Nicosiában.

A nem döntéshozatali céllal összehívott tájékozódó jellegű találkozón a miniszterek az euróövezeti válságrendezési erőfeszítések eredményeit mérik fel a nyári szünet után, az EKB kötvénypiaci intervenciós programjának múlt heti bejelentése tükrében.

A miniszterek várhatóan mérlegelik, várható-e formális segélykérelem Spanyolország részéről a bankoknak nyújtott támogatáson túl, megvitatják mennyiben szorul támogatásra Ciprus, illetve felmérik, mennyire jutott a támogatási feltételek teljesítésében Görögország, Portugália és Írország. A találkozó napirendjén szerepel az európai bankunió kérdésének megvitatása is. A kétnapos ciprusi informális megbeszéléseket október 8-án és 9-én Luxembourgban a döntéshozó ülés követi.

A miniszterek legutóbbi júliusi találkozója óta a legfontosabb esemény Mario Draghi EKB-elnök szeptember 6-i bejelentése volt az EKB azon szándékáról, hogy az euróövezeti jegybank az adósságcsapdába esett euróövezeti országok szuverén kötvényeit korlátlan összegben megvásárolja, amennyiben az érintett államok kérik azt és teljesítik a vásárlás feltételeit. Az EKB a másodpiacon 3 éves és annál rövidebb lejáratú szuverén kötvényeket tervez vásárolni, míg a hosszabb lejáratok vásárlását az euróövezeti mentőalapokra hagyja.

Az EKB-bejelentés azonnali pozitív hatással volt a spanyol és olasz kötvényhozamokra: azok tényleges vásárlás nélkül is estek, de a csökkenés átgyűrűzött a portugál és az ír adósságszolgálati költségekre is.

A kötvényvásárlási program azonban önmagában nem jelent megoldást azokra a széles értelemben vett euróövezeti gazdasági és pénzügyi problémákra, amelyekkel Spanyolországnak és a többi perifériális országnak szembe kell néznie. Európa már 100 milliárd eurót teremtett elő a spanyol bankrendszer feltőkésítésére, de az országnak ezzel együtt is valószínűleg segélyért kell majd folyamodnia.

Madrid elsősorban belpolitikai okokból ódzkodik megtenni ezt a lépést. Mivel azonban Spanyolország adósságfinanszírozási költségeit kénytelen lesz csökkenteni, előbb vagy utóbb nem lesz más választása, mint segélyért folyamodni és felvállalni a folyósítás feltételeit. Olaszország valószínűleg csak akkor folyamodik segélyért, ha Spanyolország már megtette ezt a lépést, és az kézzelfogható eredményt hozott számára.

A miniszterek megvitatják majd a segélyfeltételeket példaszerűen teljesítő Írország kérését is, ami a csődtől megmentett két ír bank feltőkésítésére kibocsátott 31 milliárd eurós váltóadósság törlesztése által a költségvetésre mért terhek enyhítésére vonatkozik. A találkozón a miniszterek megvitatják azt is, milyen felügyeleti mandátumot kapjon az EKB az Európai Bizottság által javasolt bankunióban.

 

 

 

MTI-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.