Az Egyesült Államok egymilliárd dollár összegű hitelgaranciát ígért Ukrajnának a pénzügyi összeomlás előtt álló ország gazdasági megsegítésére. A hírt John Kerry külügyminiszter jelentette be újságirók előtt Washingtonban. Az Európai Unió pedig 1,5 milliárd dollár összegben készül hitelgaranciát nyújtani Ukrajnának.
Kerry fogalmazta meg az első konkrét segélyajánlatot azóta, hogy a kijevi parlament a múlt szombaton leváltotta posztjáról Viktor Janukovics ukrán elnököt. A német N24 hírtévé szerint Frank-Walter Steinmeier német szövetségi külügyminiszter csütörtökön az Egyesült Államokba utaziik, hogy megbeszéléseket folytasson amerikai kollégájával, vélhetően kiemelten az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi segélyről. Pénteken a programján szerepel találkozó az IMF vezérigazgatójával, Christine Lagarde-dal.
Az Egyesült Államokon kivül mind az EU, mind az IMF pénzügyi segitséget ajánlott fel Ukrajnának, ám feltételekkel, például azzal, hogy a megalakuló új kormány harcot folytat a korrupció ellen. A német tévé szerint Oroszország visszautasította az együttmüködést az Ukrajnának szánt pénzügyi segély ügyében. Ám az IMF pénzügyi segélyéről szóló tanácskozásokon Oroszország nem fog félreállni - közölte az orosz pénzügyminisztérium nemzetközi kapcsolatok osztályának vezetője, Andrej Bokarev.
A RIA Novosztyi közben csütörtökön idézte a Kommerszant című orosz üzleti lapot, amely szerint az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium azzal a megkereséssel fordult orosz üzletemberekhez, hogy több mint 5 milliárd dollárt fektessenek be Krim-félszigetbe, az ukrán autonóm köztársaságba, amelyet főleg oroszok lakják. Az orosz cégek mintegy 1,4 milliárd dollárt készülnek beruházni útak átépítésébe és 1,8 milliárd dollárt a tengeri kikötőkhöz kapcsolódó projektekbe - közölte Oroszország ukrajnai kereskedelmi képviselője a Kommerszanttal.
Közben az ITAR-TASZSZ hirügyökség jelentette, hogy az orosz védelmi minisztérium csütörtöki közlése szerint megkezdődött a Vlagyimir Putyin elnök által elrendelt harckészültségi gyakorlat. Ebben a nyugati katonai körzet csapatai, a központi katonai körzet két hadserege és a légideszantos erők parancsnoksága vesz részt, közel 150 ezer katonával, csaknem 90 repülőgéppel, több mint 120 helikopterrel, közel 880 páncélossal, több mint 1200 más harci járművel és csaknem 80 hadihajóval. A RIA Novosztyi pedig Szergej Sojgu védelmi minisztert idézte, aki szerint Oroszország számos külföldi országban készül katonai támaszpontokat létesiteni. Ezek között szerepel Vietnam, Kuba, Venezuela, Nicaragua, a Seychelles-szigetek, Szingapúr és több más ország. "A tárgyalások folyamatban vannak, és közel vagyunk ahhoz hogy aláírjuk a vonatkozó dokumentumokat" - közölte Sojgu Moszkvában újságírókkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.