A 2014–2020 közötti időszak héten megjelenő, 120 milliárd forint keretösszegű első kilenc uniós pályázata közül ötöt a Nemzetgazdasági Minisztérium ír ki – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy pénteki sajtótájékoztatón. Az NGM pályázatainak keretösszege összesen 58 milliárd forintot tesz ki, amelyet főként munkahelyteremtésre lehet fordítani, miután erre a célra 48 milliárdot különített el a tárca, míg a fennmaradó 10 milliárdos összeg a kkv-k fejlesztésére irányul.
Annak érdekében, hogy mihamarabb megkezdődhessen az uniós fejlesztési források lehívása, a héten megjelenő pályázatokat a magyar költségvetés kockázatára írják ki, miután az Európai Bizottság még nem hagyta jóvá az uniós források felhasználást konkrétan szabályozó operatív programokat. Ezzel kapcsolatban a miniszter kiemelte: olyan pályázatokat írnak ki, ahol 99 százalék az esélye annak, hogy azok megegyeznek majd a Brüsszel által elfogadott operatív programokkal.
A héten megjelenő öt NGM-es pályázat közül három a munkahelyteremtést célozza. Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár ismertetéséből kiderült, hogy a három pályázat közül a legnagyobb, 40 milliárdos keretösszeggel az ifjúsági garanciaprogram rendelkezik. A program keretében olyan 15–24 év közötti fiatalok kapnak képzési vagy elhelyezkedési segítséget, akik nem tanulnak, illetve állásuk sincsen. A pályázat kedvezményezettje közvetlenül a munkaügyi szervezetek lesznek. A 2014-2020 közötti időszakban összesen több mint 220 milliárd forintot különítenek erre a programra, amely 2018-ban fog teljes körűen életbe lépni. 2016 nyaráig 40 ezer, a program befejezéséig pedig több mint 180 ezer fiatalt fognak támogatni azáltal, hogy képzéshez, vagy munkahelyhez juttatják őket 6 hónapon belül (a program előrehaladtával ez az időszak 4 hónapra rövidül).
A fiatalok vállalkozóvá válásának támogatására 4 milliárd forintos pályázatot ír ki az NGM. A kiírást vissza nem térítendő támogatással hirdetik meg, a támogatási mérték elérheti a 90 százalékot is. A pályázat célja, hogy elősegítse a 18–24 év közötti fiatalok munkaerőpiacra lépését azáltal, hogy támogatást ad saját vállalkozás elindításához. A forrást egyrészt foglalkoztatási intézmények kapják, azonban azok a fiatalok közvetlenül is hozzájuthatnak a támogatáshoz, akik megfelelő üzleti tervet tudnak bemutatni. Ebből adódóan 2 szakasza lesz a pályázatnak. Kezdetben a fiataloknak képzési, vagy egyéb szakmai támogatást nyújtó szervezetek pályázhatnak támogatásért.
A harmadik munkahely-teremtési NGM-pályázat a rugalmas foglalkoztatás elősegítését célozza 4 milliárdos kerettel. A maximális támogatási mérték elérheti a 100 százalékot is, a támogatási összeg 2–15 millió forint közötti lehet. A pályázat célja, hogy elősegítse a kisgyermeket nevelő szülők és egyéb speciális helyzetben lévő csoportok munkaerőpiacra való sikeres visszatérését. Ennek érdekében a pályázat a rugalmas munkaidő munkáltatók általi bevezetésére, kiterjesztésére fog támogatást nyújtani.
A kkv-k támogatását célzó pályázatokat bemutató Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár elmondta: a technológiai korszerűsítést célzó 8,5 milliárdos keretű pályázatot feldolgozóipari vállalkozások vehetik igénybe, amelyek a megelőző évben legalább tíz főt foglakoztattak, teljes árbevételük legalább fele pedig a fejlesztéssel érintett iparágból származik. A beruházási támogatás összege 10–100 millió forint közötti lehet, a támogatási arány a beruházással megvalósult érték 50 százaléka lesz. A vissza nem térítendő támogatást főként gyártókapacitás fejlesztéséhez, illetve kapcsoló infrastrukturális beruházás megvalósításához lehet igénybe venni.
A kkv-kat támogató másik pályázat a külpiacra jutást segíti 1,5 milliárdos értékben. A külföldi vásárokon való megjelenést támogató forrásokat olyan cégek igényelhetik, amelyek magas feldolgozottságú, végfogyasztásra szánt terméket állítanak elő. Az elnyerhető támogatás összege 3-7,5 millió forint közötti lesz, a támogatás aránya alapesetben 50 százalék, de lehet akár 70 százalék is.
Még idén elfogadhatják az operatív programokat
Az operatív programokat a kormány reményei szerint még az idén jóváhagyja az Európai Bizottság – mondta lapunknak Rákossy Balázs. Az NGM államtitkára kérdésünkre hozzátette: vannak még nyitott kérdések az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokon azzal kapcsolatban, hogy melyik operatív programhoz pontosan melyik fejlesztés tartozzon, illetve, hogy az egyes programokon belül milyen legyen a visszatérítendő, illetve a vissza nem térítendő források aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.