A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap a brüsszeli EU-csúcson szólaltatta meg Angela Merkelt, aki kijelentette: Németország "nem fogja piszkálni" az EU-n belüli szabad mozgást szabályozó alapelveket.
Merkel szerint Németország abban egyetért Nagy-Britanniával, hogy elejét kell venni a visszaéléseknek a fogadó országok szociális ellátórendszerével. Éppen most folyik egy eljárás német kezdeményezésre az Európai Unió bíróságán egy román bevándorlóval szemben, aki azt követeli, hogy a német állam fizessen neki munkanélküliségi ellátást, jóllehet Németországban nem volt állása - mondta a német kancellár. Hozzátette: megállapodott David Cameron brit miniszterelnökkel abban, hogy majd együtt értékelik az adott ügyben születő bírósági végzést. Merkel szerint azonban az unión belüli szabad mozgás alapvető elvéhez "nem szabad hozzányúlni".
Andor László, a hamarosan távozó Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa a brit lapnak nyilatkozva kijelentette: német kormányilletékesek neki is többször egyértelművé tették, hogy Berlin nem fog hozzájárulni az Európai Unión belüli migráció semmiféle korlátozásához, mivel a német gazdaság óriási mértékben függ a munkaerőimporttól.
Andor László hozzátette: nem hiszi, hogy bármely más EU-tagállam támogatná az unión belüli szabad mozgás "önkényes korlátozását". A mozgásszabadság alapvető uniós jog volt már akkor is, amikor Nagy-Britannia csatlakozott a közösséghez, és az nem megy, hogy ez a szabadságjog csak addig érvényes, amíg az emberek ténylegesen el nem kezdenek mozogni - fogalmazott a magyar EU-biztos.
A Konzervatív Párt, a brit kormánykoalíció vezető ereje - gyakran a liberális koalíciós partner ellenkezésével dacolva - az elmúlt hónapokban egymás után jelentett be intézkedéseket és terveket az uniós állampolgárok nagy-britanniai munkavállalási feltételeinek szigorítására, és az unión belüli szabad munkavállalás egész rendszerének átalakítását is követeli. London emiatt többször is komoly konfliktusba keveredett Andor Lászlóval, akinek ismételt bíráló nyilatkozatait rendre éles ellenkritikákkal fogadták brit politikusok.
A brit kormányzati álláspont az, hogy Nagy-Britanniának újra kell tárgyalnia az Európai Unióhoz fűződő viszonyrendszerét, a tárgyalási folyamat középpontjában a bevándorlásnak kell állnia, utána pedig népszavazást kell tartani arról, hogy e tárgyalások eredményei alapján a brit választók az EU-ban akarnak-e maradni, vagy távozni kívánnak az unióból.
Az elmúlt napokban megjelent brit sajtóértesülések szerint a brit kormány kész egyoldalú lépésekkel is korlátozni az uniós bevándorlást. A Downing Street által fontolgatott tervek egyike, amelyet kormánykörökben állítólag csak "vészfékként" emlegetnek, lehetővé tenné az EU-társállamokból érkezők betelepülésének leállítását bizonyos előre meghatározott szint elérése után. Felmerült emellett az a lehetőség is, hogy London a többi uniós ország munkavállalóinak évente kiadható brit társadalombiztosítási kártyák számát, illetve érvényességi idejét korlátozná kvóták megállapításával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.