Brüsszelnek a hiánylefaragás erőltetése helyett a befektetésösztönzésre kellene összpontosítania, hogy elkerülje, hogy a japán stagnáláshoz hasonló helyzet alakuljon ki – ezzel vágott vissza Michel Sapin francia pénzügyminiszter az Európai Bizottságnak, amely újfent számon kérte az euróövezet második legnagyobb országának halogató gazdaságpolitikáját. A baloldali politikus a Financial Timesnak adott, tegnap megjelent interjúban bírálta a válság óta egyedüliként üdvözítőnek tartott konszolidációs politikát, mondván, változtak az idők 2011, az euróövezeti adósságválság óta.
Párizs a klasszikus francia–német tandemmel szakítva Berlin helyett a római kormány álláspontját követi: Matteo Renzi miniszterelnök jó ideje kampányol Brüsszelben a deficitszabály rugalmassá tétele mellett. Nagy sikert eddig nem ért el, ugyanakkor közben országa recesszióba süllyedt, ami lépéskényszert jelenthet az euróövezeti gazdaságpolitika formálói számára.
A recesszió egyelőre nem, ám a stagnálás annál inkább fenyegeti a francia gazdaságot is, miközben Párizs úgy tervezi: 2015-ben sem sikerül az EU által elvárt, 3 százalékos szint alá csökkenteni az államháztartási hiányt. A jövő évi költségvetésre vonatkozó, múlt héten benyújtott tervezet 4,3 százalékos deficittel számol, a maastrichti határértéket a tervek szerint csak 2017-ben – a következő elnökválasztás évében – érné el Franciaország. A konszolidációt egy három évre szóló, 50 milliárd eurós megtakarítási program segítené, amely a prognózis szerint évről évre 0,2 százalékkal vetheti vissza a növekedést. Igaz, a bővülés a kormány szerint enélkül is elég gyenge lesz, egyelőre még a társaságok adóterhének csökkentésére irányuló, összességében 40 milliárd eurós könnyítést jelentő program sem érezteti hatását.
François Hollande államfő és a Manuel Valls kormányfő vezette kabinet mindenesetre elkötelezte magát a megtakarítások mellett. Ennek jele volt az augusztus végi kormányátalakítás, amelynek közvetlen előzménye a gazdasági miniszter partizánakciója volt: Arnaud Montebourg közölte, nem ért egyet a köztársasági elnök által kitűzött irányvonallal.
Bő egy hónappal később azonban úgy tűnik: az Európai Bizottságot sem a párizsi vezetés átalakítása, sem az önkritikája nem hatja meg. A Wall Street Journal a hétvégén brüsszeli forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a bizottság visszadobhatja Párizsnak a 2015-ös költségvetési tervezetet. Erre az euróövezeten belüli szorosabb gazdasági együttműködés keretében van lehetőség, azzal együtt, hogy a túlzottan magas hiányt az EU a GDP 0,2 százalékát kitevő büntetéssel is szankcionálhatja. A lap emlékeztet: hasonló szankciók fenyegetik Olaszországot is.
A brüsszeli aggodalmakat erősíti a francia statisztikai hivatal múlt heti prognózisa is. Az Insee szerint a gazdaság a harmadik és a negyedik negyedévben is mindössze 0,1-0,1 százalékos bővülést tud produkálni a második negyedévben tapasztalt stagnálás után. Emiatt az éves előrejelzést 0,4 százalékra csökkentették – a költségvetési törvényben még 1 százalékkal számolt a kormány. Ez kihat a munkaerőpiacra is: az állástalanok aránya stabilan tíz százalék felett áll, miközben a háztartások fogyasztása is éves szinten mindössze 0,8 százalékkal fog bővülni.
Moscovicitől is választ várnak
Máig kell választ adnia Pierre Moscovicinek az Európai Parlament szakbizottsága által feltett kérdésekre. A volt gazdasági miniszter, akit Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság új elnöke a testület gazdasági és pénzügyi portfóliójának élére jelölt, Navracsics Tiborhoz hasonlóan nem győzte meg múlt heti meghallgatásán az EP-képviselőket. Esetében épp attól tartanak, hogy az euróövezet „betegének” tartott Franciaország gazdaságpolitikáját nem fogja egy francia a kellő szigorral figyelni. Nem véletlen, hogy az újabb kérdések részben épp arra irányulnak, milyen lépéseket tervez a biztosjelölt a deficitszabályokat megsértő országokkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.