„Nem sietünk sehova: én itt leszek a következő öt évben” – így kommentálta Cecilia Malmström (képünkön), az Európai Bizottság kereskedelemért felelős tagja Brüsszelben azt a célkitűzést, hogy az Európai Unió még Barack Obama hivatali idejében, vagyis jövő év végéig szeretné lezárni a szabadkereskedelmi megállapodást (TTIP) az Egyesült Államokkal. A TTIP-ről szóló tárgyalásokat hosszú előkészítés után tavaly tavasszal kezdte meg az Európai Bizottság Washingtonnal. Mostanra – hét forduló után – minden téma előkerült, ám a valódi egyeztetés ezekről csak most kezdődik el – fogalmazott Malmström. (A következő tárgyalási forduló egyébként jövő februárban lesz.)
A TTIP előzménye a Kanadával nemrég, hét évnyi egyeztetés után lezárt hasonló megállapodás, nagy különbség azonban, hogy amíg azt nagyjából teljes érdektelenség mellett kötötték meg, az USA-EU tárgyalásokat több uniós országban is komoly ellenérzésekkel követik. Ez magyarázhatja, hogy több érzékeny pont is kikerült a TTIP hatálya alól: ilyenek a kulturális termékek, illetve a genetikailag módosított termények is – emelte ki Malmström, hozzátéve, a GMO-k esetében továbbra is az uniós rendszer marad fenn.
Ez az alapelv egyébként általánosan érvényes: az Európai Bizottság hangsúlyozza, semmilyen területen nem lehetséges, hogy az elmúlt évtizedekben kialakított szigorú szabályok lazuljanak. Ez a fogyasztók számára előnyös, igaz, komoly egyeztetést igényel több területen. Jelenleg kilenc ágazatban igyekeznek összehangolni a szabályokat vagy az ellenőrzési mechanizmust, hiszen például egy gépjárműgyártónak nem csak az adott előírásoknak kell megfelelnie az óceán mindkét oldalán, de eltérő teszteknek kell alávetni a termékeit. A balesetek szimulálását például az Egyesült Államokban bekötetlen babákkal is elvégzik, mert ott elég gyakori az, hogy biztonsági öv nélkül vezet valaki. Európában pedig inkább arra szorítják rá a gyártókat, hogy a sofőröket szorítsák rá az öv használatára.
Szakértők szerint a legnagyobb hozzáadott értéke éppen az lehet az egyezménynek, ha a két blokk közös sztenderdeket dolgoz ki. A bizottság becslései szerint az engedélyeztetési eljárás egyszerűsödése miatt is olyan ágazatokban, mint éppen a gépjárműgyártás, jelentősen nőhet az export. A sztenderdizálás ugyanakkor előrevetíti azt, hogy a cégeket további költségekre kényszeríthetik a szigorúbb szabályok. Arra a kérdésünkre, hogy ez mennyiben érinti negatívan azokat a kis- és középvállalkozásokat, amelyek az Egyesült Államok felé exportálnak, Malmström úgy válaszolt: az adminisztrációs terhek csökkenése, illetve a vámok megszűnése kompenzálhatja a kiadásokat, miközben azoknak, akik nem exportálnak, nem kell eleget tenniük az új szabályoknak.
A TTIP körüli legnagyobb vitát nem is a sztenderdizálás váltotta ki, hanem – persze a GMO és a kulturális termékek kivonása után – a beruházások feltételei. Pontosabban az úgynevezett ISDS záradék. Azt, hogy a vita mennyire forró, jelzi, hogy az Európai Bizottság nemrég lezárult internetes konzultációján 150 ezer hozzászólás érkezett – emelte ki a kereskedelmi biztos. Egy másik fogós kérdés lehet ugyanakkor az energiapiac, ennek megnyitása elsősorban az európaiak érdeke – jelezte Malmström.
A hírhedt záradék
Az ISDS azt teszi lehetővé, hogy egy adott országban befektető vállalat választott bíróság előtt támadhassa meg az ország valamely jogszabályát. Az 1959-ben a németek által elindított rendszerben ma nagyjából 3000 szerződést tartanak számon, ebből 1300-at kötött valamely európai cég. Az új Európai Bizottság a hírek szerint némi hezitálás után – és főleg a német és osztrák közvélemény nyomását elhárítva – végül úgy döntött, az ISDS része lesz az egyeztetésnek. Közben a támogatókat arról igyekeznek meggyőzni, hogy ezek a záradékok tovább élnek majd, az ellenzőket pedig arról, a választott bíróságok is csak az országok törvényeivel egyező döntést hozhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.