Háromszor emelt csupán vétót elnöksége alatt Barack Obama, ám most, hogy a szenátusban is többséget szerző republikánusok a számára becses bevándorlási és betegbiztosítási reformok visszafordítására törekednek, alighanem gyakrabban él majd jogkörével. Ennek az új töltetű politikai küzdelemnek az egyik jelképe a hozzávetőlegesen kétezer kilométer hosszú Keystone XL csővezeték, amely a kanadai Alberta tartományból szállítana az amerikai Nebraska államba, majd onnan a texasi finomítókba főként olajhomokból kinyert nehézolajat – naponta 800 ezer hordós mennyiséget –, valamint montanai és dél-dakotai palaolajat.
A TransCanada cég bő hat éve állt elő az ötlettel. Ám a vezeték átlépi az amerikai határt, ezért a washingtoni külügyminisztériumnak hatástanulmányt kellett készítenie. Így került a képbe az elnök, aki mostanáig határozatlannak mutatkozott. Nem tudta, nem akarta eldönteni, kinek van igaza. Vajon a fellelkesült környezetvédőknek, akik azzal érveltek, hogy az olajhomokra épülő kitermelés során a szennyezés mértéke sokkal nagyobb, vagyis a vezeték engedélyezése az amerikai klímapolitikai céloknak is ellentmondana. Vagy azoknak, akik szerint a fosszilis energiahordozók bőségéből is fakadó gazdasági fellendülést és munkahelyteremtést serkentené a Keystone XL.
A külügyminisztérium már korábban arra az álláspontra helyezkedett, hogy nagyjából mindegy, megépül-e a vezeték, mert az olajhomok bányászata folytatódni fog, és az olajat legfeljebb vonaton szállítják a Mexikói-öböl partján lévő finomítókba. Ahogy ez zajlik ma is. Ez addig jó üzlet, amíg az olaj ára hordónként legalább 75 dollár. Ám az ár megfeleződött a múlt év közepe óta, most pedig a környezetvédelmi hatóság rukkolt elő egy újabb elemzéssel, amely azt mondja, hogy a jelenlegi árszinten az olcsóbb csővezetékes szállítás még fokozhatja is a kitermelést, azaz a környezeti ártalmak súlyosbodhatnak.
A vétóval Obama egyelőre nem a csővezeték megépítése ellen hozott döntést, hanem azt jelezte, hogy továbbra is a kezében akarja tartani az engedélyezési eljárást. Decemberben, már az őszi választások után, de még a régi demokrata többségű szenátusban nem sikerült a csővezeték megépítését sürgető törvénytervezetet keresztül vinni, bár a 45 republikánushoz 14 demokrata is csatlakozott. Az obstrukció letöréséhez szükséges hatvan szavazat azonban nem jött össze. Január óta viszont 54 republikánus ül a száztagú szenátusban, és egyik első dolguk volt, hogy újra elővegyék a Keystone elhalt ügyét, és meg is szavaztassák. Ám a vétó elutasításához a jelenlévők kétharmadára lenne szükség. A republikánusok a jövő héten már próbálkoznának is.
Mérvadó amerikai lapok és független elemzők szerint sem a vezeték okozta környezeti kár, sem a teremthető munkahelyek száma, sem a gazdasági hatás nem olyan nagy, mint ahogy az ellenzők és a támogatók állították. Az elnök ráadásul tovább húzza az időt, és emiatt sem kapnak kellő figyelmet azok a kongresszusi javaslatok, amelyek a The Washington Post szerint valóban megragadnák a probléma lényegét. A marylandi demokrata képviselő, Chris Van Hollen például piaci alapon emissziókereskedelmi modellt alkalmazna az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának mérséklésére és a megújuló energiaforrások terjedésének előmozdítására.
Olajbőség és OPEC-kínok
A január végi mélyponthoz képest február első felében inkább felfelé kapaszkodott, az ötven és hatvan dollár közötti sávban mozgott a Brent és a WTI alapfajták hordónkénti ára. Az utóbbi napokban ismét lefelé ereszkedtek az árak, amelyek alakulását a héten befolyásolta, hogy az OPEC elnökségét adó Nigéria rendkívüli miniszteri értekezlet összehívását szorgalmazta az alacsony ár miatt, de Szaúd-Arábia válaszul kinyilvánította érdektelenségét. Az amerikai olajkitermelés azonban az áresés és a fúrótornyok 32 százalékának leállítása ellenére is napi 9,3 millió hordót tehet ki idén és 43 éves rekordot dönthet meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.