Az energia- és élelmiszerárak nélkül számolt maginfláció év/év alapon 1,8 százalék volt márciusban az USA-ban – jelentette a munkaügyi minisztérium –, ez a legmagasabb érték tavaly december óta. Az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal emelkedett a mutató, és ugyanennyivel nőtt havi alapon a teljes fogyasztói árindex is, amely 12 hónapra visszatekintve 0,1 százalékkal csökkent.
A Federal Reserve korábbi közlései szerint akkor tartja indokoltnak a kamatemelés megkezdését, ha már biztosan látszik, hogy az infláció azon a pályán van, amelyen elérheti az általa kitűzött 2 százalékos célt. Az USA központi bankja a személyes kiadások alakulását kíséri e tekintetben különös figyelemmel, ez a mutató februárban év/év alapon 0,3 százalékkal emelkedett a kereskedelmi minisztérium adatai szerint (utoljára 2012 áprilisában érte el a Fed célszámát, de akkor még szó sem volt a monetáris szigorítás megkezdéséről). A növekedési kilátások szempontjából igen fontos, hogy az átlagórabér márciusban 2,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, ami hozzájárulhat a lakossági fogyasztás erősödéséhez, márpedig ez adja a GDP bő kétharmadát az USA-ban.
Ma jelent meg az eurózóna végleges márciusi inflációs mutatója is: a valutaövezetben márciusban 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az egy évvel korábbi szinthez képest, ám a deflációs félelmeket enyhíti, hogy év/év alapon már 1,1 százalékos emelkedésről számolt be az Eurostat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.