BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy lépést tehet az EKB

A hét legfontosabb eseménye az Európai Központi Bank kormányzótanácsának ülése lesz, a magyar monetáris politika szempontjából az inflációs adatra is érdemes lesz figyelni.

Magyarországon a héten a februári inflációs adat lehet a legérdekesebb, ezt kedden teszi közzé a KSH. Az éves fogyasztói árindex 0,5 százalék alá süllyedhetett februárban a januári 0,9 százalékról, főként az üzemanyagárak változásának köszönhetően: míg a bázisidőszakban, 2015-ben januárról februárra emelkedtek az árak, idén újabb jelentős havi bázisú csökkenést láthattunk – emelte ki Dunai Gábor, az OTP Bank elemzője. Az inflációs trendek szempontjából fontosabb, hogy várakozásunk szerint az árucikkek és a piaci szolgáltatások éves árindexei is mérséklődtek kissé, így a volatilis tételektől és a kormányzati intézkedések hatásától tisztított, a gazdaság alapvető árdinamikáját jól megragadó inflációs mutató ismét 1 százalék alá csökkenhetett. Mindez megerősíti azt a vélekedést, hogy március végén megjelenő inflációs jelentésében a Magyar Nemzeti Bank jelentősen lefelé módosítja majd 2016-os fogyasztóiárindex-előrejelzését: a jegybanki stáb decemberi prognózisa 1,7 százalék volt, az OTP Bank jelenleg 0,5 százalékkal számol. Mindez lehetőséget nyit majd az újabb monetáris lazításra, különösen, ha a várakozásoknak megfelelően az Európai Központi Bank (EKB) is az élénkítés mellett dönt a héten. A kamatcsökkentési ciklus akár már március 22-én újraindulhat, aminek eredményeként az 1,35 százalékos irányadó kamat 1 százalék alá süllyedhet Magyarországon. A gazdaság fundamentumai a forint erősödése, a jegybanki politika a gyengülése irányába mutat, ezzel összhangban a technikai kép alapján sem felfelé, sem lefelé nincs komoly tér.

Az EKB kormányzótanácsa, élén Mario Draghi elnökkel, március 10-én tartja soron következő kamatdöntő ülését, amelyen általános várakozás szerint az irányadó hitel- és betéti kamatok mellett az éppen egy évvel ezelőtt megkezdett eszközvásárlási program kondícióinak felülvizsgálatára is sor kerül. A friss európai konjunktúraadatok és a bizalmi indexek az eurózóna gazdasági bővülésének lassulását vetítik előre, az előzetes februári inflációs mutató kiábrándítóan alakult, hiszen visszatért a defláció. A fogyasztói árak 0,2 százalékkal csökkentek, és meglepetésre a maginfláció is elmaradt az egyébként is gyengének tekinthető 0,9 százalékos várakozásoktól, hiszen 0,7 százalék lett. A fentiek mellett a monetáris kondíciók lazításának irányába mutat még az Európai Bizottság legfrissebb, 2016. februári gazdasági előrejelzése, ami erre az évre vonatkozóan már alacsonyabb inflációval és visszafogottabb reál-GDP-növekedéssel számol, mint a 2015. novemberi előrejelzés.

Ennek megfelelően a piaci várakozások szerint a jövő heti ülésen a most havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlások volumenét havi 20 milliárd euróval növelhetik – véli Váradi Beáta, az OTP Bank elemzője –, az overnight betétek már most is negatív kamatát pedig további 10 bázisponttal mínusz 0,4 százalékra csökkenthetik. Ha az EKB elmarad a várakozásoktól, az az euró erősödését hozhatja magával.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.