Eredményesnek tűnik a kínai élénkítési politika – legalábbis ezt igazolják a legfrissebb makroadatok. A fellendülés nyomán enyhülhet a jegybankra nehezedő lazítási nyomás, de az egész világon megnyugvást hozhat, hogy a számok alapján a kínai gazdaság, köszöni, jól van. Az ipari termelés augusztusban éves összevetésben 6,3 százalékkal nőtt – ez a leggyorsabb tempó március óta –, a kiskereskedelmi forgalom ugyanakkor 10,6 százalékkal bővült, az állóeszköz-beruházások pedig 8,1 százalékkal gyarapodtak az év első nyolc hónapjában. A kínai statisztikai hivatal által tegnap közzétett adatok egytől egyig jobbak a vártnál, és illeszkednek azok sorába, amelyek már az elmúlt hetekben is azt tükrözték, hogy a kínai gazdasági növekedés minimum stabilizálódik (ilyen volt például az 50,4 pontos értékével tízhavi magasságba emelkedő hivatalos feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index vagy a vártnál jobb exportadat).
A hivatalos célkitűzés szerint középtávon a gazdasági növekedés eddigi motorját jelentő beruházások és az iparfejlesztés helyébe a fogyasztásnak és a szolgáltatási szektornak kell lépnie, rövid távon azonban infrastrukturális fejlesztésekkel akarnak lökést adni a fellendülésnek. Ez nem okoz feszültséget a kínai ipar kapacitásfölöslegeit megszenvedő globális partnerekkel, vagyis Európával, az USA-val és Japánnal – mutatott rá a Ft.com –, de erősítheti azokat az aggályokat, hogy a bőkezű állami kiadások tovább növelik a már amúgy se kicsi kínai adósságállományt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.