BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Költekezésbe kezd a kormány

A vártnak megfelelően pozitív egyenleggel zárt a költségvetés október végén, és miután Brüsszel is utalta a visszatartott pénzeket jobb lehet az év végi egyenleg. Varga Mihály kiadási csomagot visz a kabinet elé.

A modern városok program keretösszegének 30 milliárdos emelését, az ipari parkok 60 milliárdos további támogatását, az Eximbank 45 milliárdos tőkeemelését, a hitelgaranciákra jutó források megerősítését és számtalan, nem részletezett beruházás, felújítás megkezdését javasolja Varga Mihály a kormánynak a kedvező költségvetési helyzet miatt. A nemzetgazdasági miniszter a gazdasági kabinet üléséről szóló tájékoztatón ismertette az államháztartás októberi adatait. (Mint megírtuk: a tájékoztatási naptár szerint elvben már kedden nyilvánosságra hozták volna a számokat, ám a Nemzetgazdasági Minisztérium „technikai egyeztetési okokra” hivatkozva mára halasztotta a hiányadat közlését.)

Varga közlése szerint a tizedik hónap végén 57,3 milliárdos többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere. Ez persze újabb rekord, de tulajdonképpen nem tér el az előzetesen várható eredménytől. Miután szeptember végére eltűnt a hiány a büdzséből (alig 2,4 milliárd volt a deficit), a szokásos októberi többlet eleve pozitívba lökte az egyenleget. A tizedik hónapban kialakult kevesebb mint 60 milliárd forintos szufficit nem is jelent túlzottan nagy értéket: tavaly 138 milliárd volt a többlet. A miniszter bejelentése szerint a társasági adó mellett a személyi jövedelemadóból és az áfából is több jött be a vártnál – az eredemények nem igazán térnek el az első kilenc hónap számaitól. A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a felelős gazdálkodás eredménye a kedvezőbb egyenleg, hiszen az első tíz hónapban 583 milliárd forinttal költött kevesebbet az állam, mint tavaly. Igaz: ennek egy nagy része az uniós ciklusváltással van összefüggésben – tavaly gyorsabb, idén lassúbb volt a költés ezen a soron.

Varga Mihály közlése szerint azonban az aszfaltkeverő ügyben kötött megállapodás miatt Brüsszel október végén egy nagyobb összeget is átutalt a magyar állam számlájára – ez azonban elszámolási okokból majd a novemberi számokat javítja. Hasonlóan egyébként a General Electric egyszeri adóhiteléhez, amelynek újabb 70 milliárd körüli részlete is ekkor esedékes – a miniszter a Világgazdaság ezt érintő kérdését azzal hárította azonban el, hogy a gazdálkodó szervezetek a szokásos rendben fizetik az adóhitel részleteit.

Mindez annyit jelent, hogy novemberben is kedvező lehet az egyenleg, bár az is igaz: az uniós tartozások átutalásai csak a pénzforgalmi hiányt javítják, az uniós elszámolásban nem jelennek meg. Varga Mihály szerint azonban az uniós deficit is jobb lehet majd, akár a várt 1,7 százaléknál is (elemzők már korábban 1 százalék körüli hiányt vártak az idén) – ezért is tesz javaslatot a kormánynak a kiadási döntések meghozatalára.

A miniszter kérdésre válaszolva azt hangsúlyozta, hogy a várhatóan egy százalék fölé emelkedő inflációs mérték miatt egyelőre nem vizsgálják felül a jövő évi nyugdíjemelés (0,9 százalékos) mértékét – Varga azt hangsúlyozta, hogy a nyugdíjasok jelentős reáljövedelem-emelkedést könyvelhettek el az elmúlt években, és leszögezte: ezt a szintet a kormány mindenképpen megőrzi, az infláció mértékének megfelelő emelés garantált.

A miniszter végül azt is bejelentette: pénteken kezdik az egyeztetéseket a munkáltatók és a munkaadók képviselőivel a jövő évi minimálbérről, amelynek az előzetes bejelentéseknek megfelelően tágabb keretet adnának, és a bérterhek csökkentéséről (egy hosszabb távú programról) is megállapodnának.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.