Az előzetes várakozásoknál alacsonyabb, 848,3 milliárd forint volt a múlt év végén az államháztartás központi alrendszerének hiánya - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken. Az uniós szemléletű deficit a miniszter szerint a GDP "két százaléka körül" lehet majd, míg az államadósság valószínűleg a nemzeti össztermék 74 százaléka alá csökken majd - ám, azt is hansgúlyozta, hogy a pontos adatokra még tavaszig várni kell.
A költségvetésben a kormány eredetileg 762 milliárd forintos deficitet célzott meg az államháztartás központi alrendszerében, ám év közben nagyon úgy tűnt, nemhogy hiány, hanem akár többlet is kialakulhat a büdzsében. Hónapról hónapra dőltek a deficit mélypontok és a szufficit rekordok, még november végén is 60 milliárd forintot megközelítő többletet mutatott a statisztika.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Fotó: Vémi Zoltán[/caption]Ám a kormány a múlt év végéhez közeledve már jelezte: decemberre nagyobb deficit várható. A bérmegállapodás hatásait taglaló prognózisban a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) már ezermilliárdot megközelítő, az eredetileg tervezettnél is nagyobb hiányt várt december végére – vagyis 1050 milliárdos deficitet az utolsó hónapra. (És 2,1-2,3 százalékos GDP-arányos uniós szemléletű deficitet az év végére). Ennek részben oka az uniós kifizetések felpörgése, de a kormányzat az év végén több, mint 600 milliárd forint rendkívüli kiadást is jóváhagyott. Decemberben egy hónap alatt végül 907 milliárd forintos hiány alakult ki, így lett az előzetes várakozásoknál alacsonyabb a végső szám.
A hiány így egyszerre kisebb és nagyobb a megelőző évinél: 2015-ben a pénzforgalmi deficit ennél magasabb (1200 milliárd feletti) volt, ám az uniós hiánymutató végül 1,6 százalékon állt meg.
Az idén a kormány a múlt évinél is nagyobb deficitet vár, a cél a GDP 2,4 százaléka, amihez a központi alrendszerben 1166 milliárdos éves pénzforgalmi szemléletű hiány tartozik az elfogadott büdzsé szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.