BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akciós ajánlattal vásárolnák fel az Ubert

Darabonként 33 dollárt kínál az Uber Technologies részvényeiért a japán Softbank távközlési óriás vezette befektetői konzorcium, amely 6 milliárd dollárt szán az ügyletre.

A Softbank ajánlata 30 százalékos engedményt jelent a legutóbbi befektetési körben kialakult árhoz képest. Akkor 69 milliárd dollár volt a tőzsdei megjelenését csak 2019-re tervező Uber piaci értéke, ez zuhan a mostani ajánlattal 48-49 milliárd dollárra. Az előzetes felmérések szerint a Softbank és társai – köztük a Dragoneer Investment Group és a General Atlantic – be tudja seperni a megfelelő részvénymennyiséget, amellyel 14 százaléknyi tulajdonrészre tenne szert, s a főrészvényesek sorába lépne.

Az ajánlat keddtől él, és várhatóan húsz napig is eltart, mire lebonyolítják a vásárlásokat. Kérdés, hogy az Uberbe korábban beszálló befektetők mekkora veszteséggel hajlandóak megválni részvényeiktől.

Tisztességtelen versenyt folytattak, ezért a bíróság kitiltotta Olaszországból az Ubert – fotó: AFP
Forrás: AFP

Igaz, régóta tudják, hogy az idén megkezdett tisztulási folyamat véghezvitele érdekében nekik is áldozatokat kell vállalniuk. S ha nem jönne össze a megfelelő részvénycsomag, a Softbanknak jogában áll visszamondani a tranzakciókat és odébbállni. Viszont ha úgy látja, akkor menet közben emelheti is az ajánlatát – jegyzi meg írásában a Bloomberg. A cég friss tőkét, egymilliárd dollárt is hozna a fuvarmegosztó vállalkozásba, amit fejlesztésekre fordíthatnának.

Az Ubert botrányok sorozata sújtotta az idén, a legutóbbira, 57 millió ügyfelük és saját sofőrjeik adatainak ellopására a múlt héten derült fény. A rossz hírek sora még nem is ért véget: az Uber az Egyesült Államokban folyamatosan veszít versenyelőnyéből a Lyfthez képest, és szakértők szerint vesztésre áll az önvezető járműveket fejlesztő Waymóval szemben is abban a perben, amelyet annak tulajdonosa, az Alphabet indított ellene, kereskedelmi titkok eltulajdonításával megvádolva az Ubert.

A botránysorozatért felelőssé tett Travis Kalanick alapító-vezérigazgatót már sikerült lemondatni, de az igazgatóságból történő kiszorítására tett kísérletek egyelőre kudarccal végződtek. A helyére hozott Dara Khosrowshahi viszont ragaszkodik mind a Softbank beszállásához, mind a tulajdonosok közötti erőviszonyok és szavazati jogok megváltoztatásához. A befektetőknek a Bloomberg értesülései szerint két széket ígértek az igazgatóságban.

A Masayoshi Son japán multimilliárdos vezette Softbank az utóbbi időben tőkebefektetőként jeleskedik, az idén 93 milliárd dollárt kalapoztak össze, s ebből az alapból finanszírozzák a hagyományos távközlési szektorban, a félvezetőgyártásban, a műholdas technológiában, az e-kereskedelemben és a robotikában érdekelt startupok és nagyobb vállalkozások megszerzését és felfuttatását.

A Softbank különösen aktív a fuvarmegosztó vállalatok piacán: bevásárolta magát a kínai Didi Chuxingba, az indiai Olába és a délkelet-ázsiai Grab-be. Amennyiben betársul az Uberhez is, akkor valószínűleg egyes érdekeltségeitől meg kell majd válnia.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.