A kínai kereskedelmi minisztérium kedden közölte, hogy
a vámot 33,3-78,2 százalékra emeli az eddigi 4,7-18,6 százalékról. Kína még 2011-ben vezetett be dömpingellenes vámot az Egyesült Államokból és az Európai Unióból származó optikai szálakra, akkor öt évre. Tavaly áprilisban a kínai kereskedelmi minisztérium további öt évre meghosszabbította az intézkedést.
Az optikai szálak különösen alkalmasak digitális információ-továbbításra. Múlt héten pénteken az Egyesült Államok és Kína kölcsönösen 25 százalékos pótlólagos importvámot vetett ki egymás termékeire 34-34 milliárd dollár értékben.
A folyamatot Washington indította el, Peking azt állítja, hogy csak kényszerűségből hozott hasonló intézkedést. Washington a következő két hétben további 16 milliárd dollárnyi kínai termékre is büntetővámot tervez kiróni. Peking is ezt fontolgatja.
Donald Trump amerikai elnök június 15-én jelentette be, hogy az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki összesen 50 milliárd dollár értékű Kínából importált csúcstechnológiás termékre. Trump korábban több alkalommal jelezte, hogy nem tetszik neki a Kínával szembeni, általa 500 milliárd dollárra tett amerikai kereskedelmi hiány. Hivatalos adatok szerint a tavalyi amerikai deficit valójában 375 milliárd dollár volt.
A kínai kereskedelmi minisztérium kimutatása szerint a Kínában gyártott 34 milliárd dollár értékű, amerikai büntetővámmal sújtott termékből több mint 20 milliárd dollárnyit Kínában működő külföldi cégek, jórészt amerikai vállalatok állítanak elő.
Az Egyesült Államok és Kína pénteken vezeti be az újabb pótvámokat egymás importjára. Peking az EU-ban látja legfőbb szövetségesét a kereskedelmi háborúban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.