Az előző év decemberében a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,9 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 6,7 százalékkal emelkedett – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
Tavaly a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakában mért vendégforgalma 3,8, bruttó bevétele 9,3 százalékkal volt több, mint 2017-ben.
Decemberben az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek és vendégéjszakák száma egyaránt 0,9 százalékkal emelkedett. A szálláshelyekre érkezett vendégek száma meghaladta a 390 ezret, akik több mint 950 ezer vendégéjszakát töltöttek el. A vendégéjszakák száma a szállodákban, a panziókban és a kempingekben emelkedett, a közösségi szálláshelyeken és az üdülőházakban csökkent. A vendégéjszakák több mint háromnegyedét a Budapest–Közép-Duna-vidék régióban töltötték a külföldiek, 1,6 százalékkal többet, mint az előző év azonos hónapjában.
A belföldi vendégek száma 1 százalékkal volt magasabb, és meghaladta a 430 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 2,3 százalékkal nőtt, és több mint 950 ezer volt. A belföldivendég-éjszakák 81 százalékát realizáló szállodákban 2,5 százalék volt a bővülés mértéke. A belföldi vendégek Észak-Magyarország és Dél-Alföld régió kivételével mindegyik turisztikai régióban több éjszakát töltöttek el.
A legnépszerűbb régiók a Budapest−Közép-Duna-vidék és a Balaton voltak.
A szállodák szobakihasználtsága 0,4 százalékponttal, 52,0 százalékra nőtt.
Az összes bruttó árbevétel folyó áron 6,7 százalékkal (38 milliárd forintra) nőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel 8,2 százalékkal (21 milliárd forintra) emelkedett.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 5,1 százalékkal kevesebbet, összességében több mint 1,2 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken.
December 31-én az előző év azonos időpontjához képest:
2633 kereskedelmi szálláshely közel 79 ezer szobával és 219 ezer férőhellyel várta a vendégeket. A szobák száma 3,1, a férőhelyek száma 3,2 százalékkal nőtt.
Tavaly január–decemberben az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 5,2 százalékkal több, összesen 12,5 millió vendéget és 3,8 százalékkal több, 30,9 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 2,4 (15,3 millió), a belföldi vendégek 5,3 százalékkal több (15,6 millió) vendégéjszakát töltöttek el.
A szállodák szobakihasználtsága 2,0 százalékponttal, 61,3 százalékra emelkedett. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron 9,3 százalékkal magasabb – összesen 510 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 8,3 százalékkal nőtt, és 301 milliárd forintot tett ki.
A legfrissebb forgalmi adatok megerősítik, hogy 2018-ban történelmi rekordévet zárt a turizmus. A magyar turizmus teljesítménye 2010 óta évről évre nő, tavaly pedig minden fő mutatószámot tekintve túlszárnyaltuk az előző évet – írja a KSH adataira reagálva a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) közleményében.
A magyar turizmus erősödést az is mutatja, hogy a fő mutatószámok tekintetében a növekedés üteme meghaladta Csehország és közelíti Ausztria teljesítményét. A lendület 2019-ben tovább folytatódik, a szektor további növekedéséhez hozzájárul majd az idén országszerte megvalósuló 1000 turisztikai fejlesztés is. Az MTÜ 2019-ben folytatja a szálláshelyfejlesztési programot, nagy lépést tesznek az ágazat digitalizációja felé és kiemelt feladatuknak tekintik a budapesti repülőtér fejlesztését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.