A globális konjunktúra-időszak vége és a kereskedelmi háború árnyékában egyre több elemző és befektető találgatja, mikor jön a következő válság. A hangulatindexek mellett a piac a válságindikátornak tekintett mutatókat is figyelemmel követi, ezek azonban vegyes képet mutatnak: ahány mutató, annyiféle várakozás. Az összképet tekintve azonban a legnépszerűbb indikátorok szerint középtávon nem várható érdemi recesszió.
Talán a legismertebb válságmutató az amerikai félelemindex, a VIX index, amely a következő harminc napra várt piaci volatilitást jelzi. Az index tavaly december közepén volt 2,5 éves csúcspontján, akkor a kereskedelmi háborús feszültségek és az óriási részvénypiaci eladási hullám emelte a mutatót 36 pont fölé.
A VIX index már januárban nagyot esett, májusig 15 pont környékén oldalazott. A mutató május elején viszont nagyot emelkedett, a kereskedelmi konfliktusok felerősödése miatt 22,3 ponttal a háromhavi csúcsára ért. A 22,3 pont azonban még mindig alacsony, különösen a kínai–amerikai konfliktus közben elért szintekhez képest.
Érdekes mutató a Baltic Dry Index (BDI):
a londoni Baltic Exchange naponta közli a nemzetközi nyersanyagszállító teherhajók szállítási díjait, a világgazdaság nyersanyag-felhasználása ugyanis viszonylag jól tükrözi a gazdasági növekedést.
A mutató alakulása szerint a világgazdaság már túl van a nehezén. Az index február elején érte el csaknem hároméves mélypontját, az 598 pontot, azóta megnyugtatóan emelkedik: tegnap 1032 ponton állt, ami 72 százalékos növekedés három hónap alatt. A tengeri szállítmányozás szempontjából viszont hangsúlyos, hogy a pillanatnyi kapacitáshiány vagy -felesleg is komoly kilengéseket tud okozni a mutatóban.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.