Az élelmiszer-kiskereskedések beszámolója szerint múlt hét szerda óta lényegében minden nap a karácsony előtti időszak forgalmát idézi – mondta a Világgazdaságnak Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke.
Éppen ezért arra irányulnak a tárgyalásaik, hogy kiegyenlítsék a piaci hatásokat, és a vírushelyzet miatti forgalomkieséssel leginkább sújtott áruházakból – legyen az divatáru-, sport- vagy éppen bútorbolt – a felszabaduló munkaerő-kapacitást átirányítsák az élelmiszerüzletekbe.
A KASZ elnöke előrebocsátotta: erre a manőverre az a kézenfekvő megoldás, hogy az említett dolgozók fizetés nélküli szabadságot vehessenek ki a munkahelyükön, miközben határozott időre, három hónapra egy szuper- vagy éppen hipermarket kötelekébe kerülnek pénztárosként, árufeltöltőként vagy raktárosként.
Karsai Zoltán hangsúlyozta:
előremutató a dolgozók jövedelemkiesését garantáló megállapodások előkészítése. Ennek során sokat nyom a latban, hogy ma már egy kiskereskedelmi munkavállaló szinte akkora kincs, mint egy egészségügyi dolgozó.
A hektikus piaci hatásokat az iparági értesülések is alátámasztják.
A Világgazdaság úgy tudja, az egyik fővárosi bevásárlóközpont amúgy nagy forgalmú divatáruüzletében hétfőn négy óra alatt egyetlen vásárló vett valamit 13 ezer forint értékben, míg ugyanennek a ruházati láncnak egy másik budapesti üzletében a délelőtti forgalom mindösszesen 3500 forintot tett ki.
Ezzel szemben az egyik élelmiszerdiszkont agglomerációban található üzletében – ahol „normál” időkben a hétmillió forintos napi forgalom már rendkívül erősnek számít – hétfőn csaknem húszmillió forintos bevételt könyveltek el.
Tegnap délelőtt ugyanitt már szakaszosan engedték be a vásárlókat.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság szerdai számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.