A vártnál nagyobb mértékben, négyhavi csúcsra emelkedett júliusban az euróövezet és az Európai Unió gazdasági hangulatindexe párhuzamosan azzal, hogy a kormányok tovább lazították a koronavírus-járvány terjedését fékező intézkedéseket. A feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor a legderűlátóbb, a fogyasztók viszont továbbra is aggódnak.
Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (EcFin) által csütörtökön kiadott jelentés szerint az euróövezetben júliusban 6,5 ponttal, 82,3 pontra kúszott fel a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.
Elemzők kisebb emelkedésre, 81,0 pontos értékre számítottak a júniusi 75,8 pont után.
Az Európai Unióban 6,9 ponttal 81,8 pontra nőtt a gazdasági hangulatindex.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az javította, hogy sokkal bizakodóbbá váltak a feldolgozóipar, a szolgáltatási ágazat és a kiskereskedelem szereplői. Az építőiparban viszont enyhén romlott a hangulat, a fogyasztóké pedig nem változott.
A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 5,4 ponttal, mínusz 16,2 pontra emelkedett. Elemzők mínusz 17,0 pontot vártak. A szolgáltatások bizalmi indexe 9,4 ponttal, mínusz 26,1 pontra nőtt, de továbbra is nagyon messze áll a 6,8 pontos hosszú távú átlagtól. Elemzők mínusz 25 pontra számítottak.
A fogyasztási bizalmi index értéke mínusz 15,0 ponton stagnált, míg az építőipari 1,0 ponttal mínusz 12,6 pontra romlott.
A legnagyobb euróövezeti gazdaságban, Németországban 6,5 ponttal, 88,4 pontra, Franciaországban 4,8 ponttal 82,3 pontra, Olaszországban 6,7 ponttal, 77,9 pontra, Spanyolországban pedig 7,5 ponttal, 90,6 pontra emelkedett a gazdasági hangulatindex értéke júliusban.
A magyarországi ESI értéke 83,2 pontra kúszott fel a júniusi 82,4 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 3,8 ponttal, mínusz 26,5 pontra, a kiskereskedelmi pedig 3,9 ponttal, mínusz 10,4 pontra javult, de az ipari mínusz 18,3 pontról mínusz 20,1 pontra, az építőipari pedig mínusz 15,0 pontról mínusz 16,3 pontra romlott.
A fogyasztói bizalmi mutató mínusz 25,7 pontról mínusz 22,7 pontra javult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.