A tavaly év végén Kínában kitört Covid-19-járvány 2020 március elejére világméretűvé vált, ami 2020 márciusában a kedvező, hazai gazdasági-társadalmi folyamatokat megtörte -mutat rá ma megjelent kiadványában a Központi Statisztikai Hivatal. Emlékeztetett: a járvány zavarokat okozott a termelési és értékesítési láncokban, a munkaerőpiacokon, valamint megváltoztatta a gazdasági szereplők fogyasztási és beruházási döntéseit. A járvány világméretűvé válásával szinte teljesen leállt a légi közlekedés, visszaesett a turizmus, a vendéglátás, számos termelőüzem leállt.
A magyar gazdaság teljesítménye 2013 óta nő, a növekedés üteme 2018-ban és 2019-ben hazánkban volt az egyik legnagyobb az unión belül.
2020 I. negyedévében a GDP volumene a nyers (kiigazítás nélküli) adatok alapján 2,2, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott index szerint 2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
Legutóbb 2016 IV. negyedévében bővült ennél kisebb mértékben a gazdaság.
A koronavírus okozta járvány a legtöbb nemzetgazdasági ágra kedvezőtlenül hatott, a rendkívüli helyzet gazdasági következményei a vírus magyarországi jelenlétének észlelését követően, márciusban már érezhetőek voltak. Az I. negyedév egészét tekintve a növekedés elsősorban a piaci alapú szolgáltatások, kisebb mértékben az ipar teljesítményén alapult.
Megnevezés
Megoszlás
Volumenváltozás az előző év
azonos időszakához képest
Mezőgazdaság
2,4
−0,6
Ipar
21,6
1,7
Építőipar
3,9
3,0
Kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás
10,3
5,0
Szállítás, raktározás
5,0
2,6
Információ, kommunikáció
4,6
8,8
Pénzügyi szolgáltatások
3,1
4,4
Ingatlanügyletek
7,7
2,5
Üzleti szolgáltatások
9,3
5,0
Közösségi szolgáltatások (közigazgatás,
oktatás, egészségügy, szociális ellátás)
14,9
−2,8
Művészet, szabadidő
2,5
0,0
Ágazatok hozzáadott értéke összesen
85,2
2,0
Termékadók egyenlege
14,8
3,1
GDP összesen (piaci beszerzési áron)
100,0
2,2
Felhasználási oldalon a fogyasztás jelentette a növekedés motorját: a háztartások tényleges fogyasztása 4,3, a jóval kisebb súlyú közösségi fogyasztás volumene 2,4 százalékkal emelkedett. A háztartások hazai fogyasztási kiadása 4,4 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
2020 I. negyedévében – részben a Covid-19-járvány gazdasági hatásai miatt – megtört a beruházások hosszabb ideje tartó bővülése, volumene 1,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakának magas bázisához képest, amit részben a költségvetési szervek fejlesztéseinek 17 százalékos visszaesése okozott, többek között az uniós forrásból finanszírozott projektek kisebb volumene miatt. A beruházási teljesítmény 58 százalékát megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében a fejlesztések volumene a korábbi időszakok növekedésénél mérsékeltebben, 4 százalékkal emelkedett.
A vizsgált időszakban a külkereskedelmi termékforgalom euróban számított értéke kissé elmaradt az egy évvel korábbitól, a mérséklődés exportban 0,1, importban 0,4 százalékos volt. A kivitel értéke 27,7, a behozatalé 25,9 milliárd eurót tett ki az év első három hónapjában, amely révén 1,9 milliárd eurós aktívum keletkezett.
A koronavírus-járvány miatti rendkívüli helyzet jelentősen lassította a szervezeti változásokat. Az egy évvel korábbihoz képest jóval kevesebb új vállalkozást jegyeztettek be, ami már márciusban megmutatkozott, de az eljárások száma áprilisban számottevően tovább csökkent: ekkor az 5,5 ezer új bejegyzés a 2019. áprilisinak alig a felét érte el, a jogutóddal vagy jogutód nélkül megszűnt vállalkozások száma pedig 8 százalékkal mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.