BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilőtt az infláció

Az alapfolyamatokat megragadó mutató jóval a jegybanki cél feletti, 4,5 százalékra ugrott. Elemzők további drágulásra számítanak.

A vártnál jelentősen gyorsabb ütemben, 3,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júliusban az előző évhez képest – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. A Világgazdaság elemzői konszenzusa 3,2 százalékos inflációt jelzett – a legmagasabb prognózis 3,5 százalék volt – vagyis messze a piaci várakozások feletti lett a tényadat. Júniusban 2,9 százalék volt a fogyasztói árindex, vagyis egy hónap alatt közel 1 százalékponttal ugrott meg a mutató. A maginfláció szintén jelentősen emelkedett, az előző havi 4 százalékról 4,5 százalékra nőtt, ami a 3 százalékos jegybanki célt jelentősen meghaladja, ráadásul az egy százalékpontos toleranciasáv tetejétől – 4 százalék – is eltávolodott.

Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

Lapunk konszenzusa 4 százalékos indikátort jelzett, a legmagasabb elemzői prognózis 4,2 százalék volt.

Az elmúlt egy évben az élelmiszerek (7,8 százalék) és a szeszes italok, dohányáruk (6,3 százalék) drágultak legnagyobb mértékben – derült ki a KSH kommentárjából. Üzemanyagot 4,2 százalékkal olcsóbban vásárolhattunk, mint egy évvel korábban.

Az előző hónaphoz képest 31,1 százalékkal drágult a parkolási díj.

Az adószűrt maginfláció a toleranciasáv fölé, 4,1 százalékra emelkedett az előző havi 3,5 százalékról – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közléséből. A jegybank korábban a monetáris döntéseit – a fogyasztói árindex mellett – ehhez a mutatóhoz fűzte. A keresletérzékeny termékek éves drágulási üteme a júniusi 2,9 százalékról 3,5 százalékra nőtt, míg a ritkán változó árú termékek inflációja 3,5 százalékról 4,1 százalékra emelkedett.

Az élelmiszerek és a ruházati cikkek drágulására számítani lehetett

A K&H elemzője, Németh Dávid szerint az élelmiszereknél jelentős drágulás ment végbe, de erre számítani lehetett. A ruházkodási cikkek és tartós fogyasztási termékek drágulása is meghaladta a tavalyi szintet. Utóbbiak áremelkedése pedig felfelé húzta a maginflációt.

A szolgáltatások inflációja is felgyorsult, több területen is jelentős volt az áremelkedés. Például az ingyenes parkolás megszűnése, az üdülési szolgáltatások áremelkedése, valamint a sport- és múzeumi belépők drágulása is hozzájárult az ehhez.

A továbbiakban is hasonló mértékű drágulásra kell felkészülni

A következő hónapokban az üzemanyagárak növekedése miatt az infláció 4 százalék közelében maradhat, majd az év utolsó hónapjaiban 3,5 százalék közelébe mérséklődhet, így idén 3,6 százalékos átlagos inflációra számít Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a tavalyi 3,4 százalék után.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.