Júliusban 8,1 százalékkal maradt el az ipari termelés a 2019 azonos időszakitól – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. A visszaesés mértéke jelentősen, 28,8 százalékponttal kisebb, mint az áprilisi mélyponton.
Az előző hónaphoz képest szezonálisan és naptárhatással igazítottan 7,2 százalékkal bővült a termelés.
A feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés volumene. Jelentős visszaesés volt a legnagyobb súlyú járműgyártásban, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása emelkedett.
Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kis mértékben csökkent. A termelés az év első hét hónapjában 12,1 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Noha júliusban 8,1 százalékkal csökkent az ipari termelés, ami kisebb romlás a júniusi 7,8 százalékos visszaeséshez képest, munkanaphatással megtisztítva 7,7 százalékkal csökkent, ami érdemi javulás az előző havi 12,2 százalékos visszaesés után – mondta el Suppán Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
Szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva folytatódott az ipari termelés helyreállása, az előző hónaphoz képest 7,2 százalékkal bővült, míg a 2015. évi átlaghoz viszonyítva már 6,7 százalékos növekedést mutat az előző havi 0,1 százalékos visszaeséshez képest, az áprilisi mélypontról pedig közel 46 százalékkal emelkedett az ipari termelés.
Májusban már újraindultak a hazai autógyárak, júniusban és július végén pedig már a harmadik műszakok is elindultak, ennek köszönhetően az autógyárak termelése augusztus elejére elérte a járvány előtti szintet.
Mivel az autógyárak egyes információk szerint nem volt nyári leállás – a Mercedes kecskeméti üzemében egy új plug-in-hibrid modell gyártásának előkészítése miatt volt egy rövidebb leállás –
az augusztusi ipari adat akár pozitív meglepetést is okozhat.
Júliusban a járműgyártásban továbbra is jelentős visszaesés volt, azonban a feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés volumene. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása emelkedett, ugyanakkor az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kismértékben csökkent.
A termelés az év első hét hónapjában 12,1 százékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában, míg 30,5 százalékkal haladja meg a 2010. évi átlagos termelési szintet.
A következő hónapokban folytatódhat az ipar kilábalása, mivel az Audi győri gyárában június közepétől, a Mercedes kecskeméti gyárában pedig július végétől elindult a harmadik műszak, így a termelés visszaállt a járvány előtti szintre, a Suzuki esztergomi gyárában pedig június végén indult el a második műszak.
Az európai országok többségének fokozatos újranyitása miatt a következő hónapokban már élénkülhet az kereslet az autók iránt, amit egyes állami ösztönzők is támogathatnak.
A kereslet élénkülése azonban fokozatos lehet a magasabb, bár most már csökkenő munkanélküliség, bércsökkentések és a fogyasztók óvatossága miatt. Ugyanakkor a későbbiek során megjelenhet az elhalasztott kereslet is, így az év hátralevő részében fokozatos élénkülésre számítunk az ipari termelésben, amit új – főleg az akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó – kapacitások várható üzembe helyezése is támogathat.
A koronavírus esetleges újabb hulláma ugyanakkor hátráltatná a kilábalást, azonban az egészségügy magasabb felkészültségi foka, a védőeszközök beszerzése, és egyes ígéretes gyógyszerek várható terápiás alkalmazása miatt már nem számítunk a tavaszi hónapokhoz hasonló szigorú lezárásokra.
Idén 7 százalék körül csökkenhet az ipari termelés, jövőre bázishatások miatt azonban érdemi, akár 13-14 százalékos növekedés is várható,
jövő év áprilisában az idei alacsony bázis miatt a növekedés elérheti a 60 százalékot is.
Az ipari termelés a második negyedévben mintegy 25 százalékkal csökkent, azonban a harmadik negyedévben a visszaesés mértéke 4-5 százalékra mérséklődhet, ami érdemben hozzájárul a GDP meredek felpattanásához is.
Ahogy a kiskereskedelemben, úgy az iparban is folytatódott a helyreállás júliusban – mondta el Virovácz Péter, az ING közgazdásza.
Havi alapon ugyanakkor itt is lassulás figyelhető meg a felzárkózásban. Az előző hónapban mért 17,2 százalékos havi alapú termelésbővülés után júliusban 7,2 százalék volt a növekmény. Ez egyben azt is jelenti, hogy az egy évvel korábbi szintektől még mindig közel 8 százalékos elmaradás mutatkozik.
A kilábalás tehát folytatódik, az iparban továbbra is jelentős potenciál rejtőzik. Jelenleg ugyanis
az ipari termelés volumene még mindig a 2017 második felére jellemző termelés szintjén van.
A kiskereskedelemmel szemben itt az előző havi teljesítményhez képesti lassulás egy része várhatóan csak átmeneti lesz. Habár a termelési láncokban még mindig mutatkoznak zavarok, a termelés, a készletek feltöltése folyamatosan zajlik.
Ugyanakkor néhány főbb területen júliusban megtörténtek a szokásos nyári karbantartás miatti leállások. Ennek köszönhető, hogy továbbra is jelentős visszaesést mért a KSH a legnagyobb súlyú járműgyártásban.
Előre tekintve az augusztus sem hoz valószínűleg sokkal dinamikusabb növekedést, sőt további lassulásra lehet számítani. A nyári leállásokat megvalósító cégek egy része ugyanis nem júliusra, hanem augusztusra ütemezte ezeket.
A legnagyobb kérdés, hogy vajon a koronavírus újbóli erősebb terjedése nyomán mennyire lesz meghatározó az átmeneti, gördülő jellegű lezárások ipari hatása az európai termelési láncokra.
A rendelésállomány alakulása mindenesetre biztató, így optimális esetben az ipar akár már az év végére érdemben megközelítheti a válság előtti termelési szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.