A Magyar Fürdőszövetség örömét és egyetértését fejezi ki minden alkalommal, ha az egészségügyben dolgozók béremeléséről szólnak a hírek – közölte a szövetség.
A magyarországi gyógyfürdőket is tömörítő országos szövetség ezúton tisztelettel felhívja az Emberi Erőforrások Minisztériumának figyelmét, hogy a napokban bejelentett orvosi és egészségügyi szakdolgozói béremelés kiterjesztése szükséges a hazai gyógyfürdőkben szolgálatot teljesítő (gyógyászati ellátásban részt vevő) orvosokra és szakdolgozókra is.
Amennyiben a béremelés csak a kórházi szakellátásban tevékenykedő orvosokra terjed ki, úgy drasztikusan tovább fog nőni az ágazaton belüli bérfeszültség és jelentős szakember elvándorlás várható a gyógyfürdők felől az állami ellátórendszer intézményei felé.
Ez az elvándorlás az elmúlt években már elkezdődött, amikor az egészségügyi szakdolgozók bérét megemelték, de a jellemzően önkormányzati tulajdonú fürdőkben dolgozó – ugyanúgy az egészségügyi ellátórendszer részét képező, ugyanolyan végzettségű – szakszemélyzet bérfejlesztése elmaradt, mert ahhoz semmilyen segítséget nem kaptak a fürdők.
Saját bevételeikből eddig is alig tudták lekövetni az állami intézmények béremeléseit. A Fürdőszövetség emlékeztet arra, hogy 2012. óta összegszerűen sem változott (tehát reálértéken az inflációval miatt még csökkent is) a társadalombiztosítás által társfinanszírozott fürdőgyógyászati kezelések TB-támogatása, miközben a szakdolgozói béreket 85 százalékkal kellett emelniük a fürdőknek.
Ezt a többletköltséget a többségében egyébként is veszteségesen működő fürdőüzemeltető cégek viselték.
A fürdőgyógyászati területeken dolgozó orvosok, szakemberek elhivatott munkájára nagy szükség van, hiszen mind preventív jelleggel, mind rehabilitációs céllal tudják segíteni az aktív dolgozók egészségének megőrzését, visszaszerzését, nem utolsó sorban csökkenteni a hevenyen kialakuló mozgásszervi megbetegedések okán táppénzen töltendő napok számát és ezzel tehermentesítik az állami ellátórendszert.
A szövetség szerint, amennyiben a szakképzett reumatológus, fizioterápiás szakorvosok, gyógytornászok, fizioterápiás szakasszisztensek és gyógymasszőrök a bérfeszültség miatt a kórházakba „vándorolnak”, úgy a jelenleg is válságos helyzetben lévő fürdőágazat nem fog semmilyen utánpótlást találni, így számos fürdőgyógyászat nem fog megfelelni a törvényi előírásoknak és kénytelen lesz beszüntetni a tevékenységét.
Jelenleg a magyarországi fürdők 18 ezer főnek biztosítanak megélhetést, de közvetve több százezer főnek ad munkát az egészségturizmus.
A Magyar Fürdőszövetség Elnöksége ezúton kezdeményezi a párbeszédet az Emberi Erőforrások Minisztériumával, hogy a jelenleg élet-halál harcot vívó fürdőágazat megmentése közös érdek legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.