A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szerint
jövőre napi átlag 95,9 millió hordós lehet a globális olajfogyasztás, ami napi 5,9 millió hordóval nagyobb kereslet az ideihez képest.
Az olajkartell a tegnap kiadott – havi – iparági jelentésében a novemberi előrejelzésében közöltnél naponta 350 ezer hordóval kisebb mértékű bővülésre számít. Ennek legfőbb oka az elemzésben foglaltak szerint, hogy a koronavírus-járvány hatásai elhúzódnak.
A vakcinák globális elérhetőségét a jövő év közepére teszik, ennek gyorsítása a gazdaság élénkülését és az olajkereslet nagyobb mértékű növekedését is elősegítené. Az OPEC azzal számol, hogy a globális gazdaság jövőre 4,4 százalékkal bővülhet.
A Raiffeisen pénteken publikált olajpiaci elemzése szerint
a számtalan piaci sokkot és heves kilengéseket produkáló év után jövőre visszarendeződhet az olajszektor.
Több tényező együttesen eredményezett trendfordulót az ágazatban az év végén, közülük kiemelkedik az, hogy a negyedik negyedévben sorozatosan jó hírek érkeztek a koronavírus-járvány elleni küzdelemről, és mostanra több gyártó is magas hatékonyságot ígérő vakcinát fejlesztett ki a vírus ellen.
A demokrata Joe Biden győzelme az amerikai elnökválasztáson szintén csökkentette a bizonytalansági faktorok számát. A megválasztott elnöktől arra lehet számítani, hogy következetes lépéseket tesz az Egyesült Államokban a világjárvány ellen, valamint széles körű gazdasági támogatást és beruházásokat hajt végre, amelyeknek a fellendülést kell ösztönözniük.
Az olajfogyasztás bővülését jelzi az is a bank összeállítása szerint, hogy Kínában az elmúlt hetekben megélénkült az olaj iránti kereslet. Néhány nappal ezelőtt pedig arról szóltak a hírek, hogy év eleje óta először India legnagyobb olajfinomító vállalata is teljes kapacitással üzemel. A Raiffeisen várakozásai szerint az oltottság alakulása továbbra is beleszólhat az olajárakba, ennek ellenére a Brent hordónkénti ára 2021-ben a 47–55 dollár közötti sávban mozoghat, és a második fél év hozhat nagyobb emelkedést.
Az Erste is azt írta a szektorra vonatkozó tegnapi kommentárjában, hogy az olajárakat a kedvező vakcinahírek hajtják fel. Mivel az első amerikai kórházak már tegnap megkaphatták a Pfizer vakcináját, ezzel a világ egyik legjobban fertőzött országában megkezdődhetett az oltás, ami mérföldkőnek számít.
Emellett egy közel-keleti incidens is emelte az árfolyamot:
egy feltételezhetően jemeni támadás egy tanker robbanását idézte elő a szaúd-arábiai Dzsidda közelében.
Néhány hete hasonló esemény történt egy másik szaúdi kikötőben, ezért felerősödtek az aggodalmak, hogy a jövőben veszélyben lehetnek a közel-keleti olajszállítmányok.
Az Európában irányadó Brent kőolajtípus hordónkénti ára tegnap reggel fél, majd délután már 1 százalékkal erősödött, akkor 50,5 dollárt adtak érte a kereskedők. Kora estére, az OPEC elemzésének megjelenése után, viszont korrekcióba kezdett az árfolyama, ezzel az elmúlt egy hétben már majdnem
4 százalékkal került feljebb, és a múlt hét második felében március óta először tudta átlépni az 50 dollárnál húzódó lélektani szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.