Lendületesen bővült a kínai szolgáltatóipar teljesítménye novemberben – derül ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből. A Caixin/Markit csütörtökön közzétett adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI)
novemberben 57,8 pontra emelkedett az októberi 56,8 pontról.
A múlt havi adat az elmúlt évtized második leggyorsabb ütemű növekedését jelzi: 2010 áprilisa óta csupán idén júniusban regisztráltak a novemberinél nagyobb mértékű emelkedést. A kínai szolgáltatóipari BMI ezzel hetedik hónapja áll a növekedést és a visszaesést elválasztó, 50 pontos küszöb fölött.
A teljesítmény javulását novemberben változatlanul az új megrendelések számának emelkedése ösztönözte,
amely ismét gyorsuló ütemben nőtt a megelőző hónaphoz képest, szintén a legmagasabb szintre felszökve 2010 áprilisa óta. Az új exportmegrendelések állománya június óta az első alkalommal bővült ismét a múlt hónapban, ráadásul több mint másfél éve a leggyorsabb ütemben – utoljára tavaly áprilisban regisztráltak kiugróbb adatot. A felmérésben részt vevő vállalatok arról számoltak be, hogy novemberben a belföldi és külföldi megrendelőik száma egyaránt növekedett.
A szintén csütörtökön közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit
beszerzésimenedzser-index az októberi 55,7 pontról 57,5 pontra emelkedett novemberben.
Ez a kínai gazdasági teljesítmény egészének legkiugróbb emelkedését jelenti 2010 márciusa óta. Az adatokhoz mellékelt közleményben Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza rámutatott: a feldolgozóiparban és a szolgáltatói szektorban egyaránt a kereslet és a kínálat élénküléséről számoltak be a vállalatok a múlt hónapban, miközben a foglalkoztatottság is tovább javult. A termelést és az új megrendelések állományát tükröző részindexek ráadásul 2010 első fele óta a legmagasabb szintre emelkedtek – tette hozzá.
Kína gazdasági helyreállása a harmadik negyedévben tovább gyorsult: a növekedés mértéke 4,9 százalékra emelkedett a második negyedévben mért 3,2 százalékról. A koronavírus-járvány bénító hatásaira az ország gazdasága az év első három hónapjában 6,8 százalékkal zsugorodott. A Világbank előrejelzése szerint a kínai gazdaság az idei évben 2 százalékos növekedést érhet el, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Kína a G20-as országcsoport egyetlen, gazdasági növekedést elérő országa lehet az idén. Az IMF októberben 1,9 százalékra növelte előrejelzését a kínai GDP idei növekedésére vonatkozóan, 2021-re pedig 8,2 százalékos bővülést valószínűsít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.