A hazai patikák közel 5 százaléka használ már valamilyen robotot. Technológiájuk fejlesztésére – jellemzően a vidéki gyógyszertárak esetében – a koronavírus-járvány után megnyílt európai uniós pályázati források is lehetőséget kínáltak.
Eddig tizenhat sikeres pályázatot bonyolítottunk le, az utóbbi néhány hónapban gyakorlatilag minden második héten telepítünk egy ilyen berendezést
– mondta a VG-nek Hegyi Balázs, a gyógyszertári robotokat gyártó, németországi Rowa magyarországi disztribútor cégének ügyvezetője. A szakember közlése szerint a Rowa fedi le a patikarobotok világpiacának 70 százalékát. A 2015 óta működő hazai értékesítő és szervizcég, a makói Expert One Consulting Kft. már közel 70 patikában telepített automatizált raktárrendszert, ezzel a Rowa Magyarországon is piacvezető az üvegpolcos automatarendszerek területén. A kft. az Opten adatai szerint 2016 óta megnyolcszorozta az árbevételét, 2020-ban már 671 millió forintot könyvelt el, az adat jól tükrözi a rendszerek a telepítések számának felfutását is.
Amikor a céget elindítottuk, egymillió eurós forgalmú patikákra optimalizáltuk a rendszerünket
– mondta Hegyi Balázs, jelezve, hogy természetesen vannak nagyobb és kisebb forgalmú gyógyszertárak is a megbízóik között. Az általa hivatkozott tapasztalatok szerint a robotizációval 12-14 százalékos forgalomnövekedés érhető el, csökkenthetők a bér- és a logisztikai költségek, és nagymértékben javul a szolgáltatások minősége.
2015–2020 között megugrott Magyarországon az automatákat használó gyógyszertárak száma. A kétezres évek elején-közepén 18 automata volt a hazai patikákban, tavaly nyáron már 114 közforgalmú gyógyszertár használt robotrendszert
– mondta a VG-nek Zorkóczy Árpád szakgyógyszerész, aki a saját patikáiban is az automatizálás mellett döntött. Szerinte szinte bármelyik patika megengedheti magának a fejlesztést, hiszen már léteznek előre, adott méretben legyártott automaták is. Az ország egész területén, közepes és nagyobb városokban is van már automatizált gyógyszertár, nincsenek lemaradásban a vidékiek sem.
Többféle robotot használnak a patikák, például a magyar fejlesztésű Expedyt, a Rowát, az Apostore-t, vagy a Riedlt. Az a lényeg, hogy a robot kompatibilis legyen a gyógyszertári informatikai rendszerekkel
– mutatott rá Sohajda Attila, a Magyar Gyógyszerészi Kamara gazdasági munkabizottságának a vezetője. Lényegében minden robot egy raktározó- és kiszedőautomata, amely a gyógyszert eljuttatja az azt kiadó gyógyszerészhez, meggyorsítja és biztonságosabbá teszi a logisztikai háttérmunkát, így a páciensre több idő jut a kiszolgálás során.
A magyar fejlesztésű Expedy patikarobotok 2010 óta kaphatók Magyarországon, az eszközöket eddig 50-60 patikában telepítették
– közölte Laki Balázs, a MediFlyer Kft. ügyvezető igazgatója a VG-vel. A robot többféle modellben érhető el, az ára mérettől függően 20–50 millió forint. A MediFlyer a robotizálás után szakmai tanácsadással és a rendszer fenntartásával is támogatja a patikák tevékenységét. A cég az e-beszámoló adatai szerint a 2019-es 145 millió forintról 2020-ra 175 millióra növelte árbevételét.
A szintén említett, németországi Apostore 1986-ban építette meg az első komissiózó robotját. Az Apostore-ral a Pharmacy Technology Kft. 2016-ban szerződött, ma már kilenc gyógyszertárban működtetnek patikarobotot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.