BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem állunk jól a rákstatisztikában

Február 4-e a rákellenes világnap, Magyarországon évente 35 ezren halnak meg daganatos betegségben.

Az innovatív terápiák jelenleginél sokkal gördülékenyebb befogadási döntéshozatala révén újra éllovasokká válhatunk a visegrádi országok között, 

hogy a többi V4-es ország polgáraihoz hasonlóan minél több honfitársunk a lehető leghamarabb részesülhessen a legígéretesebb terápiában véli Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója. 

Fotó: Laufer László / Dunántúli Napló

Hozzátette: a végső döntésre váró terápiák majd fele valamilyen onkológiai eredetű megbetegedésre nyújt új megoldást. A Magyarországon végzett gyógyszerfejlesztési klinikai vizsgálatok döntő többsége az innovatív gyártók megbízásából indul, és ezek évente közel 100 milliárd forint hozzáadott értéket jelentenek a magyar gazdaságnak. Az innovatív gyógyszeripari vállalatok árbevételük átlagosan 15,1 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre – mondta az igazgató.

Ennek a relatív hátránynak a leküzdését támogatja, hogy december végén – kétéves kihagyást követően – számos daganatellenes terápia nyert társadalombiztosítási támogatást. De ezenfelül még további 75 új készítményt terjesztett fel befogadásra tavaly ősszel a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, számos olyan indikációt lefedve, ahol a magyar lakosság egészségi mutatói kifejezetten rosszak nemzetközi összehasonlításban. Amennyiben ezek is bekerülnének a társadalombiztosítás által támogatott terápiák körébe, számos újabb onkológiai gyógyszeres kezelés válna elérhetővé sok ezer magyar ember számára. 

A daganatos megbetegedéseket gyógyító gyógyszeres terápiák hatalmas fejlődésen mennek keresztül: napjainkban több mint 1800, kifejezetten onkológiai betegségek kezelését célzó új készítmény áll reményteli fejlesztés alatt.

Csak 2020-ban több mint 1200 célzott klinikai vizsgálat indult, és jelenleg több mint 200 ígéretes immunonkológiai fejlesztés zajlik. A modern készítmények eredményeit támasztja alá, hogy bár 2000 óta közel 50 százalékkal nőtt Európában a daganattal diagnosztizáltak száma, a halálozási arány az új eseteknél lassabb tempóban nő. Ugyanakkor a kontinensen belül Magyarországon a legrosszabbak a daganatos betegségekkel összefüggő halálozási arányszámok: évente 35 ezren halnak meg rosszindulatú betegedések következtében. 

Sokkal jobbak a gyógyulási esélyek

Jelentősen javultak a tüdőrákosok esélyei, egy friss kutatásban 42 ezer beteg adatait elemezték, közel 70 százalékos növekedést mértek az ötéves túlélés során a tüdőrákosok körében.

Február 4-e a rákellenes világnap, a 2022–24. évi jelmondata: méltányos ellátást mindenkinek – a szakadék felszámolható. Az onkológiában egyértelműen egy új korszak vette kezdetét, hiszen a rákos megbetegedések 5 évnél hosszabb túlélési aránya 15 év alatt 41 százalékkal nőtt világszerte, ugyanakkor a legújabb terápiákhoz a betegek nem egyenlően férnek hozzá. A Covid–19-járvány a fejlett országok jól működő egészségügyi rendszerét is próbára tette, emiatt a rákszűrő programok és a daganattal küzdő betegek hátrányba kerültek, sokan féltek elvégeztetni időben a szükséges vizsgálatokat, mások nem kaptak megfelelő időben lehetőséget a vizsgálatokra. Európában a pandémia első évében 100 millió rákszűrő vizsgálat maradt el, ezért 1,5 millióval kevesebb rákbeteget diagnosztizáltak a korábbi átlaghoz képest. Ennek nyomán 2021-től havonta plusz 100 ezer daganatos páciens kerül be az ellátórendszerekbe, akiknél jórészt már túl későn ismerték fel a betegséget. Mint ismeretes, a rosszindulatú daganatos betegségek jó eséllyel kezelhetők, ha korai stádiumban ismerik fel őket.

A szűrővizsgálatok nagyon fontosak

A daganatos betegek ellátásának egyik legfontosabb része a képalkotó diagnosztika, hiszen a diagnosztizálásban és a terápia hatékonyságának követésében is óriási szerepet játszik. 

Fotó: Oláh Tibor

„A klasszikus MR-, CT-, ultrahangos és izotópos képalkotó diagnosztikai eljárások mellett számos speciális, különleges eszközt vagy szakmai tapasztalatot kívánó vizsgálatot is végzünk” – mondta Kardos Lilla, az Affidea Magyarország vezető orvosigazgatója. Fontos, hogy az emberek minél előbb eljussanak a szükséges vizsgálatokra, és minél előbb megkezdődhessen a betegek gyógyítása. Ennek érdekében bizonyos képalkotó vizsgálatoknál sürgősségi leletezés is kérhető, így a páciensek garantáltan 4 órán belül megkaphatják a leletet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.