BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Baljós prognózis a szegényeknek, az élelmiszer még tovább drágul

A szomszédban zajló háború és az aszályos időjárás egyaránt kedvezőtlenül hat az élelmiszeriparra, így a termékek tartós drágulására érdemes felkészülnünk a szakemberek szerint.

A globális élelmiszerárak alakulását követő, úgynevezett CRB élelmiszer-alindex 30 éves idősorát elemezve megállapítható, hogy a kisebb ingadozásokat leszámítva 2006–2007-ig nem volt nagyobb drágulás az élelmiszerárakban – foglalta össze a piaci helyzetet az OTP közleménye.

1368385930 Running men trying to catch the shopping cart full of food flying away with the inflation bubble. (Used clipping mask)
Fotó: Cemile Bingol / Getty Images

Az első nagy ugrás a 2008-as pénzügyi világválság nyomán következett be, 2011-ben a mutató a krízis előtti szint duplájára emelkedett, majd a következő évtizedben, 2020-ra fokozatosan visszaesett a 2007-ben mért értékre.

A második árrobbanás 2021-ben indult és máig kitart. A három, egymást erősítő ok a koronavírus-járvány, a klímaváltozás, valamint az orosz–ukrán fegyveres konfliktus.

Magyarországon a legfrissebb KSH-adatok azt mutatják, hogy az élelmiszer-áremelkedés tendenciája határozottan erősödik, idén júliusban egyetlen hónap alatt 2,3 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak, míg ezen belül az élelmiszerek ezt jócskán meghaladó mértékben, 4,1 százalékkal drágultak.

A folyamat hátterében főként a mezőgazdasági termelői árak emelkedése áll. 2022 első három hónapjában 34 százalékos ugrást mért a statisztikai hivatal. Minden drágult ebben az időszakban. A műtrágya kiemelkedő mértékben, 195 százalékkal, a takarmányok 37 százalékkal, amire rárakódott az építőanyagok és az energiahordozók árának emelkedése.

A hatósági árak bevezetése a legtöbb termelőre nem volt nagyobb hatással, a veszteség főleg a kiskereskedelemben csapódott le, amely más termékcsoportok árának emelésével ellensúlyozza a bevételkiesést.

Az inflációs trendek előrevetítik a reálbérek csökkenését, ezért a legtöbb piaci szereplő tart a belső kereslet visszaesésétől.

Az OTP Agrár szakértői szerint olyan időszakra kell felkészülnünk, amikor az élelmiszerek reálára és ebből következően részesedésük a fogyasztói kosárban növekedni fog.

Az élelmiszerek évtizedeken át jellemző reálárcsökkenése megáll, és ezek a termékek más fogyasztási cikkekhez és szolgáltatásokhoz viszonyítva erőteljesebben drágulnak az előttünk álló időszakban, amelynek hosszát a bizonytalanságok miatt nehéz megbecsülni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.