Évtizedes hagyomány szakadt meg azzal, hogy az idén a fővárosban nem közlekednek fényvillamosok. Még 2008-ban, tizennégy évvel ezelőtt gördült ki először a remízből a BKV fényvillamosa. Azóta minden karácsonyi időszakban a társaság feldíszítette a járműveit, idővel fénytrolik és fényfogas is közlekedett.
Ezeknek a járatoknak külön menetrendjük volt és rendkívül népszerűnek bizonyultak,
nem meglepő módon kiváltképp a gyerekek körében.
Csakhogy az idén az a döntés született, hogy a BKV nem rakja fel a fényfűzéreket egyetlen járművére sem Zugló kocsiszínben, a fényvillamosok otthonában.
Pedig legutóbb már valóságos fényflotta közlekedett: 2021-ben hat kivilágított villamost és az ünnepi fogaskerekűt indította útjára december első napján a fővárosi közlekedési társaság.
mellett további típusokat díszítettek fel a növekvő népszerűségre hivatkozva. Így
az első alkalommal kapott világító elemeket és adventi matricákat.
Ehhez képest 2022 karácsonyára a főváros nullára vágta vissza a fényjárműveket, pedig 2021 telén maga Karácsony Gergely főpolgármester is büszkén számolt be a közösségi oldalán a látványosan kivilágított villamosokról.
Az okok persze közismertek: az energiaválság és a rezsidrágulás miatt mindenki spórol, természetesen Budapest is. Ez méltányolható is, ugyanakkor az már nehezen emészthető meg, hogy az ünnepek idején éppen olyan „szolgáltatásokat” számolnak fel a városházán,
amik fillérekbe kerülnek,
viszont vastagan hozzájárulnak az ünnepi hangulat megteremtéséhez és általános közérzet javításához. A városvezetés ugyanis nem először lát spórolási lehetőséget a karácsonyi fényekben.
A fővárosi közgyűlés még október végén szavazta meg Tüttő Kata előterjesztését a közterületi karácsonyi díszítő világítás lefújásáról, ami szerinte a jelenlegi gazdasági helyzetre reflektál. A városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes azzal érvelt, hogy a díszkivilágítás önként vállalt feladat,
a felmondása egy olyan ujj, amelynek a levágása legkevésbé fáj.
Még ha ez igaz is, az ténykérdés, hogy a lépés takarékoskodási szempontból legfeljebb kerekítési hibát jelent a főváros költségvetésében.
Összességében bruttó 28,384 millió forintot spórolnak meg
azzal, hogy a fővárosi közterületeken nem lesznek karácsony fények. A legabszurdabb eleme a történetnek, hogy a kerületekre nem vonatkozik a tilalom, tehát a budapestiek azzal találkozhatnak az utcákon, hogy a néhol van díszítés, néhol pedig nincs.
A BKV-s fényjárművek stopja nemhogy milliókat nem hoz, de talán még százezreket sem. Vitán felül áll, hogy az áram ára jócskán megdrágult, de vajon mennyibe kerülhet jónéhány tucat LED-sor és fényfűzér működtetése? Főleg úgy, hogy a BKV ezeket a saját dolgozóival szerelteti fel egy hét alatt, körülbelül öt fő bevonásával. Erre hivatalos válasz egyelőre nincs, talán nem véletlenül. A VG érdeklődésére a BKV nem akarta elárulni, mekkora megtakarítást realizál a fényvillamosok leállításával.
Úgy fogalmazott, a döntést az energiaárak drasztikus megemelkedése miatt hozták meg,
a józan ész szavára hallgatva és a takarékossági célkitűzéseinknek eleget téve, mert társaságunknak most minden fillér számít.
Jelezte, hogy a péntektől közlekedő, LED-világítás nélküli adventi villamos normál menetrendi járat, aminek plusz üzemeltetési költsége nincs. Bíznak benne, hogy ennek a különleges belső dekoráció is hozzájárul a karácsonyi készülődés ünnepi hangulatához.
Mindannyiunk célja ugyanaz: talpon kell maradni az elkövetkező hónapokban is, és meg kell őriznünk a BKV működőképességét a saját és utasaink érdekében
– zárta a lapunknak adott nyilatkozatát.
Nem elvitatva, hogy minden forint számít, az azért mégis feltűnő, hogy
valahogy csak a főváros maradt karácsonyi járatok nélkül.
A hazai, villamoshálózatot fenntartó városok, azaz Miskolc, Debrecen és Szeged megtartották a hagyományos fényjárműveiket. Hasonlóképp, mint Prága, Plzen, Brno és még hosszan sorolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.