Csúnyán lefordult az év elején az ipari termelés volumene, januárban 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva pedig 3,2 százalékkal mérséklődött – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Tavaly decemberben a várakozásokat messze felülmúlva nőtt a gyártás volumene, akkor novemberhez képest jelentősen, 3,8 százalékkal nőtt, korrigálva a korábbi hónapok visszaesését. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás ezúttal az előző hónaphoz viszonyítva 5,1 százalékkal kisebb volt.
Ezzel jelentősen nőtt az esélye annak, hogy az év elején is technikai recesszióban maradhatott a magyar gazdaság, a kiskereskedelem után az ipar is jókora visszaesést produkált januárban.
A részleteket később árulja el a KSH, annyit viszont közölt, hogy a legnagyobb súlyú alágak közül a villamos berendezés gyártása bővült a leginkább, de a járműgyártás és a számítógép, elektronikai, optikai termék előállítása is nőtt, ugyanakkor az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártásában csökkent a termelés volumene.
Az ipar teljesítményének csökkenése átmeneti, a kormány már 20 intézkedésből álló csomagot fogadott el az infláció letörése, a recesszió kivédése, a teljes foglalkoztatás és a családok megvédése érdekében – értékelte az adatokat a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter vezette szaktárca.
„Világossá vált, hogy a szankciók energiaválságot okoztak, ami nehéz helyzet elé állította az energiaintenzív magyar gazdaságot. Az elszálló energiaköltségek miatt jelentősen nőttek az alapanyagárak, a beszerzési költségek, a begyűrűző hatások miatt pedig szankciós infláció alakult ki. Az egész Európában rekordokat döngető szankciós infláció kigazdálkodhatatlanul magas kamatkörnyezetet eredményezett, a vállalkozások 20 százalékos hitelkamattal szembesülnek, ami jelentősen visszafogja, lassítja a gazdaságot” – fogalmaztak.
Kiemelték, a magyar ipart olyan programokon keresztül támogatják, mint a 700 milliárdos Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, a Széchenyi Kártya Program olcsó hitelei vagy a most indult 600 milliárdos Baross Gábor Tőkeprogram.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.