BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Durván megütötte az energiaválság a magyar ipart

Januárban az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,2 százalékkal mérséklődött. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2022 decemberéhez képest 5,1 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Csúnyán lefordult az év elején az ipari termelés volumene, januárban 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva pedig 3,2 százalékkal mérséklődött – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Kecskemét Mercedes gyárcovidKAPOTT KÉPEK!!
Fotó: Mercedes-Benz

Tavaly decemberben a várakozásokat messze felülmúlva nőtt a gyártás volumene, akkor novemberhez képest jelentősen, 3,8 százalékkal nőtt, korrigálva a korábbi hónapok visszaesését. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás ezúttal az előző hónaphoz viszonyítva 5,1 százalékkal kisebb volt. 

Ezzel jelentősen nőtt az esélye annak, hogy az év elején is technikai recesszióban maradhatott a magyar gazdaság, a kiskereskedelem után az ipar is jókora visszaesést produkált januárban.

A részleteket később árulja el a KSH, annyit viszont közölt, hogy a legnagyobb súlyú alágak közül a villamos berendezés gyártása bővült a leginkább, de a járműgyártás és a számítógép, elektronikai, optikai termék előállítása is nőtt, ugyanakkor az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártásában csökkent a termelés volumene.

A minisztérium szerint átmeneti az ipar teljesítményének csökkenése

Az ipar teljesítményének csökkenése átmeneti, a kormány már 20 intézkedésből álló csomagot fogadott el az infláció letörése, a recesszió kivédése, a teljes foglalkoztatás és a családok megvédése érdekében – értékelte az adatokat a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter vezette szaktárca. 

„Világossá vált, hogy a szankciók energiaválságot okoztak, ami nehéz helyzet elé állította az energiaintenzív magyar gazdaságot. Az elszálló energiaköltségek miatt jelentősen nőttek az alapanyagárak, a beszerzési költségek, a begyűrűző hatások miatt pedig szankciós infláció alakult ki. Az egész Európában rekordokat döngető szankciós infláció kigazdálkodhatatlanul magas kamatkörnyezetet eredményezett, a vállalkozások 20 százalékos hitelkamattal szembesülnek, ami jelentősen visszafogja, lassítja a gazdaságot” – fogalmaztak.

Kiemelték, a magyar ipart olyan programokon keresztül támogatják, mint a 700 milliárdos Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, a Széchenyi Kártya Program olcsó hitelei vagy a most indult 600 milliárdos Baross Gábor Tőkeprogram.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.