Jelentős átrendeződést hozott az év első fele a lakosság megtakarításainál: miközben a betétek és a készpénz mennyisége érezhetően csökkent, az állampapírok és a befektetési jegyek vonzzák a háztartások tartalékait – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken közzétett adataiból.
A jegybank előzetes statisztikái szerint a háztartások pénzügyi eszközeinek állománya 9,8 százalékkal, 88 436,7 milliárd forintra nőtt a júniusig tartó egy év alatt: az a növekedési ütem hasonló az elmúlt években megszokotthoz, ám a fogyasztói árak alakulása tükrében azért már nem tekinthető túlságosan acélosnak. A lakosság tartozásainak – amelyeknek a legnagyobb részét a bankhitelek teszik ki – mennyisége viszont mindössze 4,6 százalékkal gyarapodott éves alapon, így a kötelezettségekkel csökkentett, nettó pénzügyi vagyon közel 11 százalékkal nőtt egy év alatt.
Ami viszont mindenképpen figyelemre méltó, hogy a lakosság határozottan elkezdte felszámolni a be nem fektetett, „pihenő” pénzekből álló portfólióját. A háztartásoknál lévő készpénz állománya 3,5 százalékkal, 6545,7 milliárd forintra csökkent éves alapon: arra pedig, hogy a párnacihákban és fiókok mélyén lapuló bankjegyek mennyisége nominálisan is csökkenjen, hosszú-hosszú évek óta nem akadt példa.
Hasonló a helyzet a javarészt a folyószámlákon lekötetlenül pihenő betéteknél is: itt 7,9 százalékkal olvadt egy év alatt az állomány, és kevéssel 14 ezer milliárd forint alatt maradt.
Az év derekáig tartó tizenkét hónapot – és a megtakarítások alakulását – figyelembe véve egyértelműen a kötvények (javarészt magyar állampapírok) tekinthetők győztesnek: ezek állománya több mint az egyötödével, 12 548,3 milliárd forintra gyarapodott a június végéig számolt egy év alatt.
A részvények és részesedések állománya szintén dinamikusan, több mint 18 százalékkal nőtt: ez pedig annak köszönhető, hogy az ebbe a kategóriába sorolt befektetési jegyeknél kiugró mértékben, 44,4 százalékkal nőtt az állomány, ami a frissen érkező pénzekkel és a hozamokkal egyaránt magyarázható. A biztosítási és pénztári megtakarításokat tartalmazó biztosítástechnikai tartalékoknál viszont meglehetősen szerény, 6 százalékos bővülést hozott az elmúlt egy év, amelyhez az életbiztosítások is hozzájárultak a maguk nem egészen két százalékos növekedésével.
Annak hatásai pedig, hogy a háztartások elkezdték átrendezgetni a megtakarításaikat, látszanak a portfólió összetételén is:
a készpénz súlya például pontosan egy százalékponttal, 7,4 százalékra csökkent egy év alatt, a betétek pedig a tavalyi 18,3-del szemben már csak a 15,4 százalékát adják a tortának.
A részvények és részesedések súlya viszont – a befektetési jegyeknek és a tőzsdei részvényeknek köszönhetően – több mint három százalékponttal nőtt, így ezek az eszközök már közel 46 százalékát adják a megtakarításoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.