BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszemelte az iskolai menzákat a ketchupgyártó óriás

Készételekkel veszi célba az iskolai menzákat a Kraft Heinz. A piacra lépés szándéka egyelőre csak az Egyesült Államokra lett dedikálva, ahol a 25 milliárd dolláros piacot óriási, eddig érthetetlen módon ki nem aknázott lehetőségnek tartja az élelmiszeripari óriás. Vajon Magyarországon is lehetséges egy ilyen lépés?

A ketchupgyártó óriásként ismert Kraft Heinz (KHC) részéről már nem titok, hogy betörni készül az amerikai menzapiacra. Ám erős kritikát kapott a szándék, amit nem támogatnak a dietetikusok, a gyermekvédelmi és az iskolai étkeztetésért felelős  szakemberek sem. 

Fotó: Illyés Tibor / MTI (illusztráció)

Az ellenkezők érvelése szerint a feldolgozott és előre csomagolt termékek veszélyeztethetik a fejlődésben lévő emberi szervezetet. Bár megújított termékekkel készül a KHC az iskolákba, a nagy vitát kavaró lépés támogatásáról még sokakat meg kell győznie – derül ki a hír kapcsán napvilágot látott írásokból.

Magyarországon is sokmilliárdos az iskolai közétkeztetési piac, de itt forintban és nem dollárban mérhető a volumene, azaz 

még ha van is a világcég részéről világraszóló piacbővítési szándék, aligha itt készül elsőként lépni

– fogalmazott a Világgazdaságnak Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége közösségi étkeztetési szekciójának vezetője.

A magyarországi gyermekintézményekbe nem egyszerű étkeztetőként belépni, 

az EMMI-szabályozásunk a világ egyik legszigorúbbja, így ennek nehezen vagy csak drágán tudhat megfelelni egy ipari, alapvetően élelmiszergyártó cég, amelyre Magyarországon is más szabályozások vonatkoznak. 

A feldolgozottság mértéke egyenes arányban van az élelmiszer-biztonsággal, de fordított arányban áll az egészség fogalmával, ami az EMMI-rendelet abszolút célja. Főleg ebben az érzékenyebb árkategóriában – hangsúlyozta a szakember.

Legjobb tudomásunk szerint jelenleg a világ készételpiacán egyelőre nincs olyan előre csomagolt, nem speciális késztermék, ami megfelelne a korcsoportos előírásoknak, és beleférne a szűkösebb fedezettel rendelkező önkormányzatok iskolai étkeztetési költségvetésébe

– szögezte le Sáfár Ferenc.

A vonatkozó hazai és közösségi szabályozás alapján csak biztonságos és az egészségre nem ártalmas élelmiszerek hozhatók forgalomba – válaszolta megkeresésünkre Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének (Közszöv) elnöke, hangsúlyozva, hogy nem feladatuk megítélni a felvetés valószínűségét. A kérdés megítélésénél figyelembe venni javasolja: nincs bizonyíték arra, hogy a nagy mennyiségben elkészített ételek egészségkárosítók lennének. 

Az étkezés mellett  fontos az étel összetétele, a mennyisége, az étkezési ritmus és az életmód is, tehát nem helyes az egészségkárosító hatásokat, akár az étkezést is külön kezelni

– hangsúlyozta a szakember.

Az egész élelmiszerláncban, így a közétkeztetésben is az ellátásbiztonság érdekében a technológiaváltás, a termelés optimalizálása  folyamatos. Az egyre erősebben megjelenő munkaerőhiány kezelésére és a fenntarthatóság érdekében az ételpazarlás csökkentésére is megoldásokat kell találni.

© Cseh Gábor
Fotó: Cseh Gábor / Vas Népe

Szempont az is, hogy az érvényes hazai szabályozás szerint a közbeszerzés keretében szolgáltató étkeztetőnél a beszerzett termékek összértékének 80 százaléka csak közétkeztetési rövid ellátási láncból (KREL) származhat.

Ez az előírás a hazai termékeknek és termelőknek kedvez.

Az egyénre szabott, ételallergia és intolerancia miatti, fokozatosan növekvő számú diétaigények szakszerű és biztonságos ellátása érdekében a diétákat sok helyen már most is egyedileg csomagolva, diétás étel főzésére alkalmas konyhákról biztosítják. 

„A készételek, illetve az egyadagos ételkiszállítás bizonyos szinten már most is jelen van a mindennapjainkban, gondoljunk csak az ételfutár-szolgáltatók tevékenységére vagy az élelmiszerláncok polcain sorakozó hűtöttkészétel-kínálatra” – mondta Zoltai Anna.

Hazánkban a gyermekétkeztetés biztosításában jelentős állami szerepvállalás van, ami 2023-ban több mint 101 milliárd forintot jelent. Ezenfelül az önkormányzatok teherviselése a teljes költség 29 százaléka, a szülői-fogyasztói befizetés pedig 31 százalék – érzékeltette a piac nagyságát a Közszöv elnöke.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.