Közeledik az év vége, és ismét megindultak a találgatások, mekkora költségvetéssel rohamozzák meg a fogyasztók a boltokat, vagy csak vásárolgatnak majd. „A fogyasztás élénkülése minden év végén jelentkezik, de nem mindegy, hogy milyen mértékben” – utalt rá megkeresésünkre a K&H Bank vezető elemzője.
Németh Dávid idén mindenképpen nagyobb forgalmat vár, mint tavaly ugyanekkor, ám az inflációs pályát – azt, hogy novemberre és decemberre az egyéves visszatekintő mutató egy számjegyű lesz – nem veszélyezteti a fogyasztás és egy esetleges áremelkedési időszak karácsony előtt.
A K&H Bank vezető elemzője egyszersmind jelezte, hogy pozitívak a kilátások: idén az üzemanyagárak és a rezsiköltségek sem fenyegetik olyan mértékben a családok költségvetését, mint tavaly, és elképzelhető, hogy akár a nullaszázalékos áruhiteleket is többen merik majd felvenni. Nyilván ez utóbbi függ a jövő évi bérkorrekcióktól is.
Boros Imre közgazdász kérdésünkre pozitívan értékelte a jelenlegi időszakot és az előttünk álló folyamatokat.
Az infláció szintje a várakozásoknak megfelelően változik, novemberre és decemberre lesüllyed egy számjegyűre a mutató, miközben a foglalkoztatási számok is szépen alakulnak. A tartalékok feltöltöttek és a rezsitámogatás egyedülálló, nagy segítség a háztartásoknak
– fogalmazott a szakértő, hozzátéve: „Az éves gazdasági teljesítmény – a mínusz 0,1 százalékkal – gyakorlatilag stagnálást jelez, mely után megindulhat a növekedés.”
Fogyasztói roham azonban nem várható idén az utolsó két hónapban. Bár az élelmiszereken – köszönhetően a különböző kormányzati, versenyhivatali intézkedéseknek – valószínűleg már nem fognak spórolni az emberek.
„Ugyanakkor a családok tudatosabb fogyasztók lettek” – vélekedik a közgazdász, aki a forint stabilizálódása mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy ha viszont megérkeznek az uniós pénzek, azokat át kell váltani euróról forintra, ami elvileg inflációs hatású lehet, de nem fogja veszélyeztetni a javuló gazdasági környezetet.
Valószínűleg az emberek legkevésbé az élelmiszereken spórolnak majd, már ha lesz miből, bár az is elképzelhető, hogy inkább takarékoskodnak idén. Annak ellenére is a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy Hollik István, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatójának bejelentése nyomán ma eldőlt: még az idén 15 százalékkal feljebb srófolják a minimálbért . Hollik ezzel megerősítette Czomba Sándor államtitkár szavait, aki a napokban arról beszélt, hogy a százezer forintos bérkompenzáció helyett – amelyet a kormány nem fogadott el – előrehozzák a minimálbér emelését.
A jegybanki kamatcsökkentés megkezdődött, és eddig a tervezett forgatókönyv szerint halad. A forint árfolyama összességében stabilizálódni látszik, tavaly sokkal nagyobb nehézséget okoztak a kiszámíthatatlan energiaárak, a meghatározó devizák, miközben a forint árfolyammozgásának vehemensebb alakulása miatt is sokkal több gond jelentkezett.
Valójában az idei féléves kiskereskedelmi adatok nyomán jelent meg a képletes piros felkiáltójel a statisztikákban. Az ominózus számok meglehetősen szomorú képest festettek a magyarok anyagi helyzetéről. Az elszálló infláció miatt ugyanis még a tavalyihoz képest is brutálisan többet költöttek a háztartások a kiskereskedelemben az idei első fél évben, ám az elkeserítő az, hogy ezzel fordítottan arányosan változott a megvásárolt javak volumene: konkrétan nagyot zuhant. Volt olyan vármegye – főleg az északkeleti, keleti országrészben –, ahol ennek mértéke meghaladta a 20 százalékot is.
Noha a nyár végén mérséklődni kezdett az infláció, azt megelőzően a magyarok reálkeresete már hosszú hónapok óta csökkent.
Ez pedig egyet jelent azzal, hogy hiába kapták a dolgozók a cégektől a rendes évi fizetésemelésüket, a pénzromlás miatt annak értéke – összegszerűen – már az elején elolvadt. Az együttes hatások pedig azt eredményezték, hogy a magyarok pénze kevesebbet ér, miközben a termékek ára nagyon megnőtt. Ennek eredménye, hogy kevesebbet vásároltunk, de jóval drágábban. Ha a számokat nézzük, az eladások értéke 12 százalékkal meghaladta a 2022. január–júniusi adatokat.
Azóta ezek a szélsőséges állapotok lényegesen megszelídültek, de
a kiskereskedelmi szakma nem vár látványos bevásárlási rohamot sem a Black Friday idején, sem a karácsony előtti időszakban.
Az előttünk álló két hónapot nem lehet összevetni a pandémia időszakával sem, hiszen akkor virágzott az online kereskedelem. Azóta az is visszaesett, a fogyasztás a csomagküldő szolgáltatások esetében talán még jobban megcsappant, mint a személyes vásárlásoknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.