Ha szerény mértékben is, de az orosz–ukrán háború kitörésének évében is folytatódott a magyar régiók felzárkózása az uniós átlaghoz – ez derül ki az Eurostat most közölt adataiból.
A vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP-t persze érdemes fenntartásokkal kezelni, de ettől még tény, hogy az unió statisztikai hivatala szerint továbbra is Budapest számít a magyar régiók közül a legfejlettebbnek a 158 százalékos szintjével, sőt a magyar főváros továbbra is ott van a top 20-as listán Varsó, Bukarest, Pozsony és Prága társaságában, megelőzve olyan városokat, mint Bécs, Stuttgart vagy Helsinki. Budapest 2022-ben 3 százalékkal került közelebb az uniós átlaghoz, ezzel az eddigi legmagasabb fejlettségi szintjét érte el, ráadásul egy helyet előre is lépett, és már a 14. a rangsorban.
Bár a magyar régiók Észak-Magyarország kivételével kismértékű fejlődést mutattak, abban azonban nincs változás, hogy
a nyolc magyarországi NUTS2-régió közül a Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, és az Észak Alföld továbbra is Európa húsz legszegényebb területi egysége között foglal helyet. Ráadásul mindhárom régió rontott az előző évi helyezésén.
Észak-Magyarország szenvedte el a legnagyobb visszaesést, a 2021-es 20. pozícióból visszacsúszott a 13. helyre, a Dél-Dunántúl a 18.-ból a 16.-ba, míg az Észak-Alföld maradt a 14. pozícióban. Ezzel együtt a hazai vidéki régiók felzárkózása folyamatos, de nagyon lassú, ha a 2010 és 2022 közötti időszakot nézzük:
Orbán Viktor miniszterelnök a tavalyi évértékelőjén beszélt először a keleti országrész felzárkózásának tervéről, ami egyáltalán nem lehetetlen, ha Lengyelország példáját nézzük. A négy keleti, Ukrajnával és Fehéroroszországgal határos, leginkább elmaradott régió 2010-ben még az unió húsz legszegényebb területi egysége között foglalt helyet, 2022-ben már csak kettő volt megtalálható a listán. Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy mindez relatív, ezzel párhuzamosan a dél-európai régiók folyamatosan csúsznak le, jelenleg a 14 görögországiból hat ott van a GDP-rangsor végén. Ahogy például több délolasz régió, mint Calabria vagy Szicília is fejletlenebbnek számít több magyar régiónál.
Az Eurostat szerint 2022-ben az EU 242 régiójából 231-ben nőtt a reál-GDP, míg 11 régióban csökkenés volt tapasztalható. A GDP volumenének legnagyobb növekedését a portugáliai Algarve régió érte el plusz 17,0 százalékkal. Egy másik portugál régió, a Madeira (plusz 14,2 százalékkal) állt a második helyen, amelyet Írország déli régiója (plusz 13,5 százalékkal), a spanyolországi Illes Balears (plusz 12,5 százalékkal) és a belgiumi Brabant Wallon tartomány (plusz 10,9 százalékkal) követett.
A legjelentősebb csökkenést Bulgária délkeleti régiójában regisztrálták (mínusz 3,1 százalék). Ezt követte egy másik bolgár régió, az északnyugati, amely 1,7 százalékos csökkenést regisztrált, majd a franciaországi Corse és a magyarországi Észak-Magyarország (mindkettő mínusz 1,2 százalék).
Óriási regionális különbségek vannak Európában, az egyik szélső értéket Mayotte, Franciaország tengerentúli régiója jelentette 30 százalékos szintjével, a másikat Dél-Írország, amely az uniós fejlettség 286 százalékán állt.
Utána következett Luxemburg (az uniós átlag 257 százalék), Kelet- és Közép-Írország (247 százalék), a csehországi Prága (207 százalék) és a belga brüsszeli régió (196 százalék). Az egy főre jutó magas GDP ezekben a régiókban (Luxemburg, Brüsszel és Prága) részben az ingázó munkavállalók magas beáramlásával és néhány, a régiókban (Dél-, Kelet- és Közép-Írország) székhellyel rendelkező multinacionális nagyvállalattal magyarázható – állapítja meg az Eurostat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.