BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bemondták a vállalkozók: ha nincs adócsökkentés, nagyobb minimálbér-emelés sem lesz 2025-ben

Adó- és járulékcsökkentésben bíznak a vállalkozók, legalább ezen múlik, hogy jövőre eléri-e a 10 százalékot a minimálbér-emelés mértéke, erről beszélt a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Szerinte óvatosság indokolt egy olyan helyzetben, amikor a gazdasági növekedés még az egy százalékot sem éri el. Ha nincs állami szerepvállalás, akkor 2025-ben a minimálbér 8, a garantált bérminimum pedig 6 százalékkal növekedhet.

Megértjük a költségvetés nehéz helyzetét, de állami szerepvállalás nélkül, azaz ha nem csökkenti a kormány a terheinket, akkor nem fog menni a két számjegyű minimálbér-emelés 2025-ben mondta Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának hétfőn tartott ülését követően, ahol természetesen jövő évi minimálbér és garantált bérminimum emelése volt az asztalon.

minimálbér
Bemondták a vállalkozók: ha nincs adócsökkentés, nagyobb minimálbér-emelés sem lesz 2025-ben / Fotó: Teknős Miklós / Magyar Nemzet

Még három héttel ezelőtt is, amikor a munkaadói és munkaadói oldal Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternél járt, úgy tűnt, hogy közel vannak az álláspontok és a szociális partnerek meg tudnak állapodni egy olyan forgatókönyvben, ami a következő három évre 10–12–14 százalékos minimálbér-emelést vázol fel. Ezt húzta keresztül a vártnál rosszabb harmadik negyedéves GDP-adat, amiből kiderült, hogy visszacsúszott a technikai recesszióba a magyar gazdaság, ezt követően a vállalkozók keményítettek álláspontjukon, így most már 8–10–12 százalékos forgatókönyvben gondolkodnak.

Mivel a vállalkozók nincsenek könnyű helyzetben, ennél följebb csak állami szerepvállalással tudnánk menni, amire egyelőre a tegnapi VKF-en nem kaptunk ígéretet

mondta Perlusz László, hozzátéve, hogy jelen volt Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár is az egyeztetésen. Jelezte, hogy azért sem lesz könnyű megállapodni, mert a szakszervezetek részéről azt látják, hogy megmerevedtek az álláspontok.

Megjegyezte, hogy a 8 százalékos minimálbér-emelés és pár százalékkal alacsonyabb garantált bérminimum-emelés is bátor lépésnek tekinthető a vállalkozók részéről, főleg, hogy idén 1 százalék lesz a gazdasági növekedés és 4 százalék alatt van az infláció. Ezek a bértételek ugyanis nemcsak az ezen jogcímen foglalkoztatottakat érintik, hanem a bértorlódáson keresztül sokkal nagyobb kört, olyanokat is, akik efölött keresnek. „A mostani nehéz helyzetben nagyon vigyázni kell arra, hogy ne okozzon tömeges bezárást, vagy csődöket egy ekkora emelés”, mondta a VOSZ főtitkára, hozzátéve, hogy két éve már hónapról hónapra csökken a regisztrált társas vállalkozások száma, két év alatt 24 ezer cég tűnt el Magyarországon. Szerinte ez egy darabig ez nem zavarja a gazdaságot, de már látható, hogy a munkanélküliségi ráta lassan, de emelkedik, ami érhetően óvatosságra inti a munkaadókat is.

Ami a garantált bérminimumot illeti, jövőre biztosan maradni fog Perlusz László szerint, annál is inkább, mert egyelőre ugyanis az ágazati tarifa rendszer feltételei nem állnak fenn. Ahogy az is kérdés, hogy mennyivel emelkedhet 2025-ben, erről eddig nem is tárgyaltak, 

de szerinte egy 6 százalékos emelést el tudnának fogadni. 

Hangsúlyozta, hogy novemberen mindenképpen szeretnének megállapodni, a legközelebb jövő hétfőn ülnek le a VKF kereteiben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.