BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most startolhat a városok versenye

Hét új pályázatot hirdettek meg hétfőn városrehabilitációra az Új Magyarország fejlesztési terv regionális operatív programjai keretében. A felhívásokra a legnagyobb megyei jogú, a közepes méretű és a legkisebb városok egyaránt pályázathatnak, ezen az úton az első körben együttesen több mint 64 milliárd forint támogatást kaphatnak az érintett települések a 2007–2008-as akciótervek forrásaiból – közölte az új felhívásokat ismertetve Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Elmondta azt is, hogy további 29 milliárd forintot szánnak a megyei jogú városok és Budapest kiemelt projektjeinek támogatására, ugyancsak az első körben. A városrehabilitációs programokra összesen 270 milliárd forint a támogatási előirányzat 2007–2013 között.

A most megjelent pályázatok mind a hét régióra kiterjednek. Az előirányzott teljes keretből 41 milliárd forint szolgálja a funkcióbővítő és 15 milliárd a szociális célú városrehabilitációt, s további csaknem nyolcmilliárd a kisléptékű településfejlesztést. Ezekkel a forrásokkal elsősorban az új szemléletű, hosszú távra előre tekintő integrált városfejlesztési koncepciók megvalósítását kívánjuk ösztönözni – szögezte le a miniszter.

Az előzetes kalkulációk szerint összesen 212–316 projekt számíthat támogatásra az első körben. Két hónap áll rendelkezésre a régiók számára a megfelelő színvonalú pályázati vagy kiemelt projektek kialakítására – figyelmeztetett Mosonyi Balázs, a regionális operatív programok irányító hatóságának vezetője. Kizárólag minőségi városrehabi-litációs vagy településfejlesztési koncepciókkal lehet beszállni a versenybe. Azt a keretrészt, amit nem tudnak időben lekötni az érintettek, a forrásvesztés elkerülése érdekében a határidők elteltével átadják a többieknek.

A miniszter és az irányító hatóság vezetője egyaránt Nyíregyháza belvárosának rekonstrukcióját emelte ki jó példaként, ahol az önkormányzat mellett bekapcsolódtak a programba a vállalkozások, a kamarák és az egyházak. Fontos elvárás ugyanis, hogy a fejlesztési koncepciók széles partnerségen alapulva, a nagyobb projekteknél a magántőke 30–50, a kisebbeknél 20–25 százalékos részvételével valósuljanak meg.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.