BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elszomorító fordulat: soha nem látott hiányt hagy maga után Bush

Eddig soha nem látott összegű, 482 milliárd dolláros hiány-előirányzatot tartalmaz az október 1-jén induló, 2009-es amerikai költségvetés – közölte a The New York Times.

A lap elszomorító fordulatnak tartja, hogy a 2001-ben – egymás utáni, három éves – többlettel átvett államháztartást George W. Bush ilyen összegű deficitbe fordította.

Az eddigi rekord-hiány a 2004-es pénzügyi évben jött össze, 413 milliárd dollárral. A deficitet 2007-ben sikerült 162 milliárdra leszorítani, a most, szeptember végén záruló 2008-as pénzügyi évben azonban több mint kétszeresére, 389 milliárdra nőtt, hogy aztán jövőre 482 milliárdra hágjon. Ez utóbbi azonban még mindig nem a végleges szám, mert jelentős – felfelé mutató – korrekciókra kell számítani, főleg ha megugranak az iraki és az afganisztáni katonai kiadások, esetleg szükségessé válik egy újabb fiskális élénkítő csomag, vagy ha a növekedés lassulása folytán a vártnál nagyobb mértékben esnek a személyi jövedelmek és a vállalati nyereség utáni adóbevételek.

Hasonlóképpen tovább terhelhetik az államháztartás mérlegét azok az esetleges kiadási többletek, amelyek a megroppant lakáspiac szanálása végett válhatnak elkerülhetetlenné. További, előre nem látható finanszírozási igénnyel léphet fel a potenciálisan súlyos egyensúlyhiányt hordozó Medicare egészségügyi ellátási program , illetve az ottani alapnyugdíj-rendszer. Az összesített kiadások egyébként az idén 8 százalékkal haladják meg a tavalyi szintet, és a 2009-es pénzügyi év további 6,5 százalékos növekményt tartalmaz. A februárban még 2,7 százalékosra becsült – az infláció hatásától megtisztított – idei gazdasági növekedés várhatóan csak 1,6 százalék lesz, a jövő évre szóló prognózist pedig 3 százalékról 2,2 százalékra szállították le.

A romló kilátások miatt az amerikai elnökválasztási kampány témái között háttérbe szorult a külpolitika, és a gazdaság került az első helyre. A demokrata jelöltségre esélyes Barack Obama kétpárti gazdasági konferenciát tartott, eközben a stábjában olyan gazdasági és politikai potentátok tűntek fel, mint Robert Rubin, a Clinton-kormányzat pénzügyminisztere, Paul Volcker hajdani Fed elnök, illetve Warren Buffett nagybefektető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.