Már a jövő év elején, tehát minden korábban reméltnél hamarabb számíthatnak adócsökkentésre a német vállalkozások – derült ki lapértesülések szerint a szövetségi koalíciós kormányalakítási tárgyalások első fordulóin. A Handelsblatt úgy tudja, hogy milliárd euróban kifejezve „egy számjegyű” tehercsökkentésről lehet szó, amivel a szeptember végi választásokon győztes keresztény pártok (CDU/CSU) és a liberálisok pótlólagos növekedési impulzust akarnak adni a válságból lassan kikecmergő gazdaságnak.
Ez a nagyságrend egyúttal azt is valószínűsíti, hogy nem látványos akciókra, hanem sokkal inkább apró, de sok cég számára érzékelhető változtatásokra lehet számítani. Konkrétan felmerült a kamatkiadások leírási lehetőségének bővítése, a cégátvételekhez kapcsolódó adóhátrányok enyhítése, illetve a cégöröklés adózási előírásaiban a közelmúltban végrehajtott szigorítások feloldása. „Amilyen hamar csak lehet, el kell távolítani a gazdasági növekedés előtt álló akadályokat” – indokolta a változtatások gyors megvalósításának szükségét Andreas Pinkwart, a szabad demokraták (FDP) egyik alelnöke.
A hesseni és a bajor pénzügyminisztérium feladata lesz, hogy a következő napokban kiszámolja, milyen adócsökkentést lehet finanszírozni. Nem lesz könnyű a megállapodás, mert az FDP 35 milliárd euró értékű teherenyhítéssel kampányolt, a keresztény pártok szerint viszont csak 15 milliárdot lehet kigazdálkodni (ezekbe a számokba természetesen a magánszemélyek adóterhelésének csökkentését is bele kell kalkulálni).
Növelheti a mozgásteret, hogy mindhárom leendő koalíciós párt el tud képzelni kiadáscsökkentést is. Szűkítheti viszont, hogy az Európai Bizottság éppen tegnapelőtt indította el a túlzottdeficit-eljárást Németország ellen (VG, október 8., 1. o.), mivel az idén várhatóan 4,2 százalékra rúg az államháztartás GDP-arányos hiánya.
Máris megállapodás született a koalíciós tárgyalásokon arról, hogy átalakítják a bankfelügyelet rendszerét. Eddig a hitelintézetek ellenőrzésének feladatát megosztva végezte a szövetségi központi bank (Bundesbank) és a pénzügyi felügyelet (BaFin). A jövőben ezért kizárólag a Bundesbank lesz felelős. A biztosítók és az értékpapír-kereskedelem felügyelete viszont megmarad a BaFin kizárólagos hatáskörében. Ez az úgynevezett Twin Peaks-modell német értékelés szerint Hollandiában és Olaszországban is jól működik, és hatékonyabb ellenőrzési lehetőséget biztosít a makroprudenciális szempontból.
Egyetértés született arról is, hogy a családi szempontok nagyobb hangsúlyt kapnak az adózásban. Az eddigi 6024-ről 8004 euróra emelik a gyermekenként érvényesíthető éves adóalap-kedvezmény mértékét. Növelik a családi pótlékot is: a mostani havi és (az első két gyermek után) gyermekenkénti 164-164 euró helyett az első gyermek után 200, a második után 220 euróra – tudósít a Focus Online. Ez egyúttal arra is szolgálna, hogy az állam jelezze: kívánatosnak tartja, hogy a nők ne csak egy gyereket szüljenek.
Az egészségügy terén egyelőre nagy ideológiai csata dúl. Az FDP minél több egészségügyi szolgáltatást privatizálna, a bajor CSU a regionalizáció mellett tör lándzsát, a CDU viszont megőrizné a jelenlegi rendszert. Nehezíti a megállapodást, hogy a napokban kiderült, az idén várhatóan 7,5 milliárd euró lesz az egészségbiztosítók összesített hiánya. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.