Bár a vártnál gyorsabban megindul világszerte a kilábalás, a válság hosszú időre visszaveti a gazdasági növekedés kilátásait – véli a Nemzetközi Valutaalap. A szervezet tegnap megjelent világgazdasági prognózisa a júliusban kiadott számokhoz képest felfelé korrigálja a legtöbb ország, illetve térség 2009-es és 2010-es növekedési kilátásait. Világszinten az idén 1,4 helyett csupán 1,1 százalékos visszaesést jósolnak az elemzők, jövőre pedig 2,5 helyett 3,1 százalékos gazdasági növekedést. Németország esetében mindkét esztendőben közel egy százalékpontos a korrekció, egyes ázsiai államokban pedig 2-3 pontos emelések is előfordulnak.
Magyarország számára az idén 6,7 százalékos GDP-mínuszt prognosztizál a valutaalap, ez a balti országokat és Romániát leszámítva EU-szinten a legroszszabb adat. Jövőre Romániában is visszatérhet a növekedés, így a hazánknak jósolt 0,9 százalékos visszaesés még gyengébbnek számít. A jelentés szerint a magyar inflációs mutató 2009-ben 4,5, 2010-ben 4,1 százalékot tesz majd ki, a folyó fizetési mérlegben pedig a GDP 2,9 illetve 3,3 százalékának megfelelő hiány várható.
A kilátások javulását a nagyszabású állami élénkítő akciókkal magyarázza az IMF. Ezek révén sikerült elkerülni, hogy az 1930-as évek elejihez hasonló mély válságba süllyedjen a világ – fogalmaz a jelentés. Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a fiskális és monetáris politikák várható szigorítása miatt a kilábalás lassú lesz, és még a jövő évre várt 3,1 százalékos GDP-bővülés is elmarad a válság előtti értékektől. A bankrendszerben meglévő feszültségek szintén nehezítik a helyzet rendeződését (VG, október 1., 1. oldal). Az IMF éppen ezért arra számít, hogy a krízis hoszszabb időre visszafogja a növekedési potenciált, s így még az évtized közepén is viszonylag gyenge lesz a GDP-bővülés.
Olivier Blanchard, az IMF vezető közgazdásza azt is kiemeli, hogy a „normál” gazdasági viszonyokhoz való visszatérés óhatatlanul együtt jár majd a gazdasági nagyhatalmak közötti súlypont eltolódásával. Az eddig erősen exportorientált ázsiai feltörekvő országoknak fel kell pörgetniük behozatalukat és belső fogyasztásukat, az USA-nak és Nyugat-Európának pedig a fogyasztás tartós csökkenésére kell berendezkednie. Ebben a helyzetben elkerülhetetlen az ázsiai valuták felértékelődése – mutat rá Blanchard. Kína és India európai mércével elképzelhetetlenül gyors GDP-bővülésre számíthat, ami Ázsia, sőt a világ egészének segít kikecmeregni a gödörből. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.