A forint árfolyama stabilizálódott az euróval szemben: reggel 277-277,5-ös szintről gyengült 280-as szintig. A lélektani szint először megállította a gyengülést, majd újabb hullámban gyengült a forint, akkor már nem tartott a támasz. A hazai deviza 281-ig esett az euróval szemben.
Pénteken az euró is gyengült: a frankkal és a dollárral szemben is elveszítette az 1,33-as kurzust, ennek hatására a forint duplán gyengült a frank ellenében. Az alpesi deviza 210,6 forint délután.
A Fitch is megszólalt nyugdíjügyben. A hitelminősítő a második legalacsonyabb befektetésre ajánlott BBB kategóriába sorolta a magyar államadósságot korábban, negatív kilátással. A Bloomberg tudósítása szerint a bejelentett nyugdíjrendszer változások miatt az osztályzat rontásának lehetőségét helyezte kilátásba az intézet, a felülvizsgálatot az év végéig lefolytatják – mondta el David Heslam, a Fitch Ratings igazgatója. A forint árfolyama nem változott a bejelentést követően.
A nemzetközi hangulatnak köszönhető elsősorban a forint gyengülése – mondta Kovács Mátyás , a Raiffeisen Bank közgazdásza. „A hazai hírek nem voltak kedvezőek, de a piacok nem reagáltak azonnal” – tette hozzá.
A zlotynál „stop-loss” is történhetett, mely magával húzta a forintot: a lengyel fizetőeszköz árfolyama 3,98 körül állt, 4 fölé gyengült és ez okozhatta az eladási hullámot. A zloty közel három havi mélypontra zuhant.
A friss devizapiaci adatokat itt megtekintheti!
Barta György, a CIB Bank vezető közgazdásza úgy gondolja, hogy külső tényezők is szerepet játszanak a forint gyengülésében, ez eurózóna perifériájának adósságválsága befolyásoló tényező, és a befektetők még nem nyugodtak meg.
Hozzátette: a piaci szereplők negatív reakciója is látható a „nyugdíjhírekre”, a részvénypiacon gyengülnek a papírok, az állampapírok hozamai emelkednek. A piac ideges – fejtette ki Barta.
Kovács Mátyás nem vár tartós forint gyengülést, de 285-ig elmehet az árfolyam. A Moody’s leminősítése várható: a hitelminősítő novemberre ígérte, hogy dönt a hazai adósság besorolásáról, így ma, vagy az elkövetkezendő napokban döntenie kell – fűzte hozzá az elemző.
Jó esély van a leminősítésre, ugyanis az S&P három szinttel alacsonyabb besorolásban tartja a magyar adósságot. A forint gyengülési hulláma átmeneti lehet emelte ki Kovács Mátyás. „Érdemi új információ nem lesz a Moody’s kommentjében, a piac ismeri a helyzetet” – tette hozzá.
A hét elején a forint a 200-as szinttel barátkozott a frankkal szemben, azonban nem tudott tovább erősödni. Az eurózóna adósságválsága jelentős hatást gyakorol a forintra is, a feltörekvő devizák az euróval gyengülnek a bankközi piacon.
Írországot ugyan megmentették, de a piaci hangulat nem javult: Portugália felé fordultak a befektetők, a spanyol, befektetésre ajánlott ország államcsőd ellen köthető biztosítás felára a román „bóvlit” is meghaladta.
A volatilitás hatalmas: 12 forintos tartományban mozgott egy hét alatt a forint a frankkal szemben. Az euró 280 forint fölé került, a technikai 283-as szint állíthatja meg a hazai devizát, ha a gyengülés irányába fordul, utána csak a lélektani 285 áll – vélik piaci elemzők.
A hét eleji 272,5-ös aljról 280-ig szakadt a forint: 7,5 forintos gyengülést szenvedett el a hazai deviza.
A bizonytalansághoz hozzájárul, hogy a magyar gazdaságpolitika „kiszámíthatatlan” – vélik a Credit Agricole elemzői. Miután a kormány arra „kényszeríti” polgárait, hogy lépjenek ki a magánkasszákból, az elemzők arra bíztatták a befektetőket, hogy szabaduljanak meg magyar eszközeiktől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.