Hamarosan nem csak azt írja majd elő jogszabály, hogy a jövő év elejétől legalább 25, majd 2017-től minimum 51 százalékot el kell érnie a patikákban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak. Ha az Országgyűlés elfogadja a parlament egészségügyi bizottságának legújabb módosító javaslatát, akkor azt is kikötik, hogy a gyógyszerészi tulajdoni hányad arányában a tagsági jogok gyakorlását is biztosítani kell a gyógyszerészek számára, mégpedig a társasági szerződésben rendezve. A képviselők indoklása szerint különben a gyógyszerészi tulajdon csak papíron létezik.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) azonban úgy látja: a kezdeményezés súlyosan sérti a társasági jog több évtizedes alapelveit, hiszen a tagok megállapodásának lehetőségét a gazdasági társaságokról szóló törvény az életbe lépése óta biztosítja, a módosítással az állam most beleszólna ebbe.
A HGYSZ egy másik jogszabály-módosítást, az úgynevezett létszámrendeletet is kifogásol. A rendelet szerint a kötelezően foglalkoztatott gyógyszerészek létszámát ősztől a gyógyszertár nyitvatartási ideje, valamint a beváltott vények száma alapján határoznák meg. Az előbbiek szerint öt kategóriába sorolnák a patikákat, és heti 40 óra nyitvatartási idő alatt egy gyógyszerészt, míg heti 67 óra felett már 4 gyógyszerészt és emellett 4 szakasszisztenst lennének kötelesek foglalkoztatni. Ha pedig a gyógyszertárban beváltott receptek havi átlaga meghaladja a kétezret, további egy gyógyszerész vagy asszisztenst kell alkalmazni.
A még 2011-en elfogadott, de csak ez év szeptemberétől hatályos jogszabály módosítását több szakmai szervezetek kérte, a szaktárca azonban statisztikai adatokra hivatkozva cáfolta, hogy például a szakemberhiány akadályozná a végrehajtást. Csak annyiban engedtek a patikusoknak, hogy a jogszabályban – az egész évben teljesített munkaórák 30 százaléka erejéig – lehetővé teszik, hogy helyettesítéssel oldják meg az esetleges létszámgondokat. Emellett a többletlétszámot 70 órás nyitva tartásnál, és több mint 3 ezres receptszámnál – vagyis az eredeti előírásoknál minimálisan többnél – írják csak elő.
Korodi Karolina, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége elnöke megerősítette: a gyógyszerforgalom nagy részét bonyolító kis és közepes patikákat olyan lehetetlen helyzetbe hozza a gyógyszertárakra vonatkozó létszámrendelet, hogy azok a legrosszabb esetben akár be is zárhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.