A tudomány és a gazdaság kölcsönösen előnyös együttműködésének bemutatására teremtett egyedülálló lehetőséget a Magyar Tudomány Ünnepe. A hónap végéig tartó rendezvénysorozat rendhagyó eseménye volt a „Tudomány megrendelői” konferencia, amelyen hazai nagyvállalatok vezetői példákkal bizonyították, hogy a tudomány, az oktatás és a gazdaság együttműködésével a kutatói és üzleti kompetenciák nem összeadódnak, hanem megsokszorozódnak és képessé válnak felelősen alakítani a jövőt.
A Magyar Tudományos Akadémia első alkalommal teremtett lehetőséget arra, hogy sikeres vállalatvezetők mondják el, miként járulnak hozzá a tudósok, a kutatások cégük hatékonyabb működéséhez. Ezt emelte ki megnyitójában Pálinkás József, az MTA elnöke, emlékeztetve arra, hogy a tudomány nem öncélú, eredményei megjelennek a gazdaságban és a társadalomban.
A „velünk élő tudomány” gondolata köré szerveződő idei tudományünnep akadémiai rendezvényén Javier Gonzales Pareja, a magyarországi Bosch-csoport vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy „rövid távú gondolkodásmód az innováció gyilkosa”. Részletesen beszélt arról, hogy a Bosch üzleti stratégiájában kitüntetett helye van a kutatás-fejlesztésnek és innovációnak. Ennek köszönhető, hogy tavaly több mint 4800, azaz minden munkanapon átlagosan 19 szabadalmi kérelmet nyújtottak be, amiért sokat tettek a Bosch Budapesti Fejlesztési Központban dolgozó kutatóik, mérnökeik is.
A mezőgazdaság céltudatos fejlesztését, az élelmiszer-ellátást nevezte az emberiség egyik nagy feladatának Csányi Atta, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója. Azt prognosztizálta, hogy innovációs és nagy befektetési hullám várható ebben a két szektorban, és „ha nem használjuk fel a tudomány eredményeit, lemaradunk a nemzetközi versenyben”.
Baji Csaba, a Magyar Villamos Művek vezérigazgatója szerint egyértelműen a kutatók-fejlesztők munkájának eredménye, hogy Magyarország rendelkezik az Európai Unióban az egyik legjobb energiaellátást vezérlő rendszerrel. Értésre adta, hogy a tudománynak lehetőségei és kötelezettségei is vannak. Részletesen beszélt a Paksi Atomerőmű fejlesztéséről, és azt hangsúlyozta, hogy az új blokkok majd a következő száz év villamosenergia-ellátására jelentenek megoldást.
A tudomány megrendelőjeként egyik elsődleges feladatának minősítette a kutatási és gazdasági célok összehangolását Búvár Géza, a KITE Zrt. vezérigazgatója. Csatlakozott ehhez a gondolathoz Szombathelyi Zolt, a Richter Gedeon Nyrt. kutatási igazgatója, aki a kutatás-fejlesztést, a friss ötletek beemelését, a szellemi hozzáadott értéket nevezte a gyógyszeripari vállalatok versenyképességét növelő egyik legfontosabb tényezőnek. Egyúttal rávilágított, hogy a K+F portfólió az innováció tükre, tükrözi a cég értékét is.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. vezérigazgatója a világszínvonalú tudás és a kiváló szakemberek szükségességét emelte ki. Szerinte „alapvető probléma van Magyarországon az oktatással, ami nem csupán a gazdasági válság hatása, hanem annak következménye is, hogy a tanárok nem tudják átadni azt a tudást, amire szükség lenne”. Utalt Hollandiára, ahol felismerték a természettudományos oktatás jelentőségét, és célul tűzték ki, hogy 2016-ra 40 százalékkal kell növelni az itt tanulók számát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.