Schiffer András, aki az egyik budapesti szállodának a kezdésre körülbelül félig megtelt különtermében "Pálinkás jó reggelt!"-tel köszöntötte a résztvevőket, úgy fogalmazott, 106 olyan jelölttel vágnak neki a "tavaszi, áprilisi hadjáratnak", akik hitelesen fogják képviselni a párt politikáját. A társelnök ehhez kívánt mindenkinek "jó harci kedvet és munkát", hozzátéve: biztos abban, ha négy éve csodát tettek, akkor most még nagyobb csodát tesznek majd.
Közölte, amikor egy párt "megpróbál hadrendbe állni" a választás előtt, akkor vissza kell tekinteni a megelőző ciklusra, és arra is, hogy mi okozta azt az időszakot. Úgy fogalmazott, 2010-ben az emberek döntő részének az volt az alapélménye, hogy a jogállam egy hamis álca, amelynek keretei között az országot szabadon meg lehet fosztani közjavaitól. Olyan gazdaság alakult ki, amelyben túlerővel bírt a külföldi tőke és a hozzájuk csatlakozott "hazai oligarchák", a munkavállalókat csak a papír védte, az ország függőségét és az emberek kiszolgáltatottságát pedig sikerült a végletekig fokozni – jelentette ki.
Schiffer András azt mondta, egy ilyen helyzetben szavaztak a választók kétharmados többséget egy olyan pártnak, amelyet már ellenzékben is egyetlen ember irányított. Hozzátette: ez a "franchise rendszer" nem hazudtolta meg önmagát, annak haszonélvezői az elmúlt négy évben jobban teljesítettek, de az a válasz, amit a Fidesz adott a magyar emberek válsághelyzetére, az nemcsak, hogy rossz volt, de a végletekig fokozta azt a téves irányt, amit Magyarország a rendszerváltozás után választott magának.
Kijelentette, az LMP-n kívül senki nem állt elő olyan ajánlattal, amely azt tűzné ki célul, hogy az ország kitettsége hosszú távon csökkenjen, amely nem áldozza fel a befektetőbarát környezet oltárán a munkavállalók és a munkahelyek biztonságát, illetve annak az esélyét, hogy erős helyi gazdaság alakuljon ki. Kiemelte, egy demokrácia nem lehet erős, ha azt nem az állampolgári részvételre alapozzák, de nem lehet az állampolgári részvételre alapozni, ha az ország és polgárai egyaránt kiszolgáltatottak.
Úgy fogalmazott, 25 éven keresztül a "levitézlett politikai elit azzal szórakozott", hogy a múlt árnyaival heccelte az ország polgárait, miközben "szépen komótosan kirabolták ezt az országot". Az LMP azt akarja, hogy jöjjön létre egy olyan, konszenzuson alapuló nemzeti emlékezet, ahol a múltat senkinek nincs joga kisajátítani – szögezte le, hozzátéve: elég volt a fasisztázásból és a kommunistázásából, itt az ideje felébredni, és rájönni arra, hogy az álbaloldali és a jobboldali elitcsoportok folyamatosan egymást tartják a felszínen.
Szél Bernadett azt mondta, az elmúlt négy év sok kihívással szembesítette őket, de ez volt az a négy év, amely a pártjukat megerősítette. Egy párt erejét önmagában nem az mutatja meg, hogy milyen körülmények között kell dolgoznia, hanem, hogyan tud a kihívásokra válaszolni – hangsúlyozta. Közölte, az erejüket mutatja, hogy egy percig sem felejtették azt a "zöldküldetést", amibe belevágtak, ahogy azt sem, mire kértek felhatalmazást a választóktól.
Kitért arra: Magyarországon ma egyre több minden megy tönkre, és egyre többen érzik, hogy nem találják a kiutat. Amióta az LMP megjelent a politikai palettán, azóta ezeknek az embereknek van választásuk, nem kell a kisebbik rosszra szavazniuk - mondta. Kijelentette, amit a parlamentben megéltek és amit a parlamenten kívül láttak, az egyaránt arról tesz tanúbizonyságot, hogy Magyarországon egy új, a korábbi politikai reflexektől és vitakultúrától független erőre van szükség.
A Lehet Más a Politika soha nem hagyta cserben a választóit – mondta a társelnök, aki szerint pártjuk egy történelmi pillanatban érkezett. Végül azt kérte a megjelentektől, hogy "kapaszkodjanak össze", és ha a kampányban bárki meggyengül, akkor minden egyes LMP-tagot két másik tartson. Végül Schiffer András megköszönte annak a három képviselőnek - Ertsey Katalin, Osztolykán Ágnes, Vágó Gábor - a ciklus alatt végzett munkáját, akik korábban bejelentették, hogy nem indulnak az idei választáson. A három képviselő közül csak Osztolykán Ágnes volt ott a kongresszuson, aki azt kérte, hogy beszédét már csak a párt tagjainak mondhassa el, ezért a rendezvény nyilvános része véget ért.
Az LMP 27. kongresszusán a tervek szerint döntenek az országgyűlési és az európai parlamenti (EP) választási listák sorrendjéről, továbbá a párt választási programját is elfogadják. A rendezvényen bemutatkoznak azok a politikusok, akiket korábban az országgyűlési választási lista első harminc helyére jelöltek. Miután akkor még nem állítottak fel közöttük sorrendet, a szavazásra jogosult résztvevők döntenek a listavezető személyéről, és arról, hogy a harminc jelölt a lista melyik helyére kerüljön. Arról is szavazni fognak, hogy állítanak-e miniszterelnök-jelöltet. Emellett megerősítik a jelöltségét azoknak az egyéni választókerületekben induló politikusaiknak, akiknek az esetében ezt még nem tették meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.