BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymilliárd forintot költöttek online pénztárgépekre a patikák

A teljes éves árrésbevételük nagyjából egy százalékát, körülbelül egymilliárd forintot költöttek a patikák az online pénztárgépek beüzemelésére.

Az egymilliárdos összeg darabonként átlagosan 160-170 ezer forintos költséget jelentett, amelyből 50 ezer forintot az állam megfinanszíroz azoknak a kispatikáknak, amelyek éves nettó árbevétele nem haladja meg az 500 millió forintot. Közülük azonban most több is futhat a pénze – összesen nagyjából 186 millió forint – után, mert a támogatás csak a február 28-ig telepített gépek után jár. A gyógyszertárak sem tehetnek a csúszásról: a patikáknak nem csak az adóhatósággal, hanem az egészségbiztosítóval is online kapcsolatban kell lennie, ami a hagyományos kiskereskedelmi pénztárgépekhez képest plusz fejlesztést és tesztelést igényelt. Emiatt várhatóan csak e hét végére fejeződik be mind a 2329 patikában és a több mint 600 fiókgyógyszertárban az online pénztárgépek telepítése – derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökségi ülésén.

Arról már az Országos Tisztiorvosi Hivatal tájékoztatta lapunkat, hogy a patikai tulajdonváltás törvényességi felülvizsgálata során mindössze két olyan patikát találtak, amelyben a gyógyszerészi tulajdoni hányad január elsejére nem haladta meg az előírás szerinti minimum 25 százalékot. Mivel közforgalmú gyógyszertár ez évtől már csak ezen feltétel mellett működhet, az OTH tájékoztatta az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, amely akár fel is függesztheti a finanszírozási szerződést a patikával, ami azt jelentheti, hogy ott nem lehet receptet beváltani.

A szerződések felülvizsgálata során a hivatal azt is áttekintette, hogy az új tulajdonhányadnak megfelelően biztosított-e a tagsági jogok gyakorlása. Az ezzel ellentétes megállapodás ugyanis semmis. Ennek az a lényege, hogy szakmai kérdésekben a tag- vagy közgyűlés kizárólag a gyógyszertár szakmai vezetését ellátó személyi jogos gyógyszerész egyetértésével dönthessen.

A 2329 patika közül 60-nál volt probléma e téren a cégpapírokkal. Mindegyiknél törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztek a cégbíróságnál „a jogszabálysértő állapot megszüntetésére”. Ez azonban – tették hozzá – a gyógyszertárak napi működését, a betegek gyógyszerhez jutását nem befolyásolja.

A patikák tulajdoni szerkezetátalakításának ezzel még csak az első lépcsője fejeződött be. A törvény szerint 2017. január 1-jéig az 50 százalékot is meg kell haladnia a gyógyszerészi tulajdonhányadnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.