BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meddig képes Európa alkalmazkodni a klímaváltozáshoz?

Növekvő hőség, szárazság, csökkenő mezőgazdasági termelés, vízhiány és áradások – ezek azok a kulcskockázatok, amelyekkel meg kell küzdenie Európának az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfrissebb jelentése szerint, ha tovább melegítjük a kibocsátásokkal a légkört – írta a Másfélfok.hu-n megjelent elemzésében Kis Anna meteorológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa.

Az éghajlatváltozásokból eredő kockázatok várhatóan súlyosabb következményekkel járnak Európa déli részén, mint északon. Az IPCC friss jelentésében négy fő rizikótényezőt emeltek ki az öreg kontinensre vonatkozóan: a hőség, a csökkenő mezőgazdasági termelés, a vízhiány és az áradások.

A hatások esetén nem mindegy, hogy hány foknál korlátozzuk a globális melegedés mértékét: a fő kockázati tényezőknek és gazdasági veszteségeknek kitett emberek száma megduplázódik 3 fokos globális melegedéskor, ha a 1,5 fokos hőmérséklet-emelkedéssel hasonlítjuk össze. Az Európán kívüli kockázatok is hatással lehetnek kontinensünkre, például a globális ellátási rendszert, a pénzügyi piacokat, a tengeri forrásokat érő hatások miatt.

Fokozódó hőség, fokozott veszély

A fő kockázatok és súlyos következmények elsősorban a növekvő gyakoriságú, intenzitású és időtartamú hőségextrémumokhoz, valamint a növekvő átlaghőmérséklethez köthetők.

A 1,5 fokos globális melegedés okozta extrém hőség évi 30 ezer halálos áldozatot követelhet Európában, és ez a szám 3 fokos hőmérséklet-emelkedés esetén megháromszorozódhat.

A kockázatok következményei súlyosabbak lesznek Dél-, Nyugat és Közép-Európában, valamint a városi területeken. A városokban ráadásul a hősziget jelenség, és a légszennyezés tovább rontja a hőhullámok hatását. A nagy európai városokban, ha 1,5 fokon stabilizálnánk a globális felmelegedést, 15–22 százalékkal csökkenthető lenne a korai halálozás a 2 fokos melegedéshez képest.

A hőhullámoknak különösen kitett az elöregedő lakosság Európában, így növeli a sebezhetők csoportját, ami emeli a hőséghez kapcsolódó halálozás kockázatát. Ha a globális felmelegedés eléri a 3 fokot, az alkalmazkodási lehetőségek korlátozottabbak lesznek az egészségügy terén, különösen Dél- és Kelet-Európában, ahol az egészségügyi rendszerek nagyobb nyomás alatt vannak. 

Az energiaigény változása Európában 2 fokos globális melegedés esetén regionális különbségeket mutat, de általánosságban a fűtési napok számának csökkenése és a hűtési napok számának növekedése várható.

A kevesebb hó és a melegebb nyarak miatt az európai turizmus is károkat fog szenvedni az előrevetítés szerint, nagyobb veszteséggel Dél-Európában és egy pici nyereséggel Európa többi részén. Az európai kulturális örökségre is veszélyt jelent a klímaváltozás, valamint néhány egyedi kulturális életmód is kitett a negatív hatásoknak.

A melegedés csökkenti a szárazföldi és tengeri ökoszisztémák számára alkalmas élőhelyek nagyságát; a növények és a rovarok esetén várható a legnagyobb változás. Észak-Európában alacsonyabb a biodiverzitás csökkenésének veszélye, mert új élőhelyek válnak elérhetővé. 1,5 fokos globális melegedés esetén a Földközi-tenger halközössége 10 százalékot veszíthet a fajtáiból, 4 fokos hőmérséklet-emelkedés esetén ez már 60 lehet. 

A klímaváltozás következtében invazív fajok is megjelenhetnek Európában, illetve egyes fajok észak felé, nagyobb magasságokba tolódhatnak. A hőmérséklettől függően a kullancsok tovább terjeszkedhetnek észak (svéd, norvég, orosz területekre), valamint tengerszint feletti, magasabb térszínek felé (Ausztriában és Csehországban), ugyanakkor Dél-Európában összehúzódhat a területük a kevésbé alkalmas klimatikus körülmények miatt. Dél-, Nyugat- és Közép-Európában a nyugat-nílusi láz kockázata is növekedni fog a projekciók szerint 2025-re.

A szimulációk szerint megnő a vegetációtüzeknek kitett területek kiterjedése Európában, ami a biodiverzitásra és a természetes szénnyelőkre nézve jelent fenyegetést. Az Európai Unió 400 ezer hektárnyi területét érintik évente tüzek, amelynek a 85 százaléka Dél-Európában van, ahol a tűz számára optimális időjárási körülmények a leginkább jellemzők.

Veszélyben a mezőgazdaság

A hőség és az aszály kombinációja jelentős mezőgazdasági veszteséget fog okozni a projekciók szerint a 21. század következő évtizedeiben Európa nagy részén, akárcsak az extrémumok. Észak-Európában ugyan még növekedhet is a terméshozam, azonban összességében ez nem fogja kompenzálni a terméskiesést. 3 fokos globális hőmérséklet-emelkedés esetén a kukoricaveszteség elérheti az 50 százalékot, különösen Dél-Európában. Négyfokos globális melegedés körül a kockázat nagyon magas lesz a forró és száraz körülmények miatt, és a veszteségek ekkor már Észak-Európában is felmerülnek majd (ami még magasabb lenne a feltételezett szén-dioxid-trágyázás nélkül). A vízhiány miatt pedig a mezőgazdaság – amely az egyik fő vízhasználó Európa számos részén – ­­is érintett lesz, hiszen korlátozottabb lesz a víz elérhetősége.

A klímaváltozás az élelmiszerek minőségére (változatosság, tápanyag, biztonság) is negatív hatással van, csökkenni fog a megfizethető és tápanyagdús élelem elérhetősége.

Fotó: Szendi Péter

Elfogyhat a víz, még több aszály lehet

A vízhiánnyal kapcsolatos kockázat több szektorban (mezőgazdaság, állattenyésztés, energia, ipar) is súlyos lehet a projekciók szerint Nyugat- és Közép-Európában, valamint nagyobb kiterjedésben Dél-Európában. A vízhiány Dél-Európában magas lesz 1,5 fokos globális hőmérséklet-emelkedés esetén, és nagyon magas, ha elérjük a 3 fokot, Nyugat- és Közép-Európában pedig mérsékeltről magasra ugrik a kockázat.

2 fokos globális melegedés esetén Dél-Európa lakosságának több mint a harmada vízhiánynak lesz kitéve, 3 fokos hőmérséklet-emelkedés esetén ez megduplázódik, és komoly gazdasági veszteségek merülhetnek fel a víz- és energiafüggő szektorokban. Dél-Európában vízkvóta bevezetését jelentheti a várható változás.

A jövőbeli, várhatóan fokozott vízhasználat pedig súlyosbítja a helyzetet, ráadásul a talajvíztartalékok is kimerülhetnek Dél-, Nyugat- és Közép-Európa egyes részein.

Az árvízveszély táplálói: szélsőséges csapadékeloszlás, tengerszint-emelkedés, urbanizáció

A melegedés következtében a csapadék eloszlása is megváltozik, ami miatt megnő az árvizek kockázata Európában, valamint a gyorsuló ütemű tengerszint-emelkedéssel a part menti területeken is mind többször lesznek áradások. A heves esőzések gyakorisága és intenzitása növekedni fog a projekciók szerint, ami a gyorsuló urbanizációval kombinálva a villámárvizek kockázatát is emeli.

3 fok feletti globális hőmérséklet-emelkedés során többször fordulhat elő csapadékextrémum Észak-, Nyugat- és Közép-Európában nyáron, ami rongálhatja az utakat. 2 foknál nagyobb globális melegedés esetén Nyugat-, Közép- és Dél-Európában a földcsuszamlások kockázata is nőhet, ami szintén fenyegeti az úthálózatokat.

Mik lehetnek a megoldások?

Sok lehetőségünk van arra, hogy a jövőbeli kockázatokat kezeljük, de a megoldások egy része a természeti erőforrások függvénye, amelyek a klímaváltozás miatt sebezhetők. A hőség kezelésére például megoldás lehet, ha visszaengedjük a természetet a városba, az átszellőzés segítése megfelelő városi tervezéssel, az épületek jobb szigetelése, árnyékolása, valamint a hűtési szokásaink módosítása. A kék-zöld infrastruktúra bevezetése jó lehet a sűrűn lakott részeken, mert javítja a mikroklímát, csökkenti a hőhullámok hatását, jobbá teszi a levegőminőséget és a mentális egészséget.

A mezőgazdasági termelésben az öntözés és a különböző gyakorlatok megváltoztatása (például vetési, aratási idő eltolása) lehet célravezető. A vízhiány kezelésére a víztárolás és az újrafelhasználás, valamint a felszínhasználat-változtatás nyújthat segítséget. Árvizek esetén pedig fontos szerepük van a korai figyelmeztető rendszereknek, a felszínhasználat-változásnak és a mérnöki lehetőségeknek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.