BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
29th UN Climate Change Conference in Baku izrael

Már Izrael is Trumpnak könyörög: ne lépjetek ki a párizsi egyezményből!

Tel-Avivnak a katonai támogatás mellett a zöldberuházások is kiemelten fontosak. A közel-keleti konfliktus azonban a COP29 klímatárgyalásokon is megkerülhetetlen témává vált, ahol Izraelnek folyamatosan magát kellett védenie.

Az Egyesült Államok, valamint Donald Trump egyik legközelebbi szövetségese, Izrael azt tanácsolta, hogy ne hagyják el – ismét – a párizsi klímaegyezményt, amelynek követése kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni globális harcban – írta a Politico.

29th UN Climate Change Conference in Baku izrael
Miközben szomszédai a COP29-en is támadják, Izrael az USA-nak könyörög, hogy ne fordítson hátat a klímavédelemnek / Fotó: Anadolu via AFP

Gideon Behar, Izrael éghajlatváltozással és fenntarthatósággal foglalkozó különmegbízottja a COP29-en kijelentette, hogy

Donald Trump és az Egyesült Államok nem fordíthat hátat a párizsi egyezménynek és a klímaváltozás elleni harcnak, mivel ez nemcsak az emberiség túlélése miatt fontos, hanem új gazdasági lehetőségeket is megnyit számunkra.

A párizsi megállapodás arra kéri az országokat, hogy önkéntes alapon csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását. A megállapodást a Föld szinte minden országa aláírta. Csak Irán, Líbia és Jemen nem ratifikálta hivatalosan a megállapodást. Trump azonban megfogadta, hogy kivonja az Egyesült Államokat, ahogy azt első ciklusa alatt tette.

Az azerbajdzsáni COP29 tárgyalásainak margójára adott interjúban Behar hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Izrael „legerősebb szövetségese és legközelebbi barátja”, és ez a kapcsolat „minden elnökkel, minden hatalmon lévő párttal” folytatódni fog.

Izrael a klímaváltozás ellen is harcol

A különmegbízott elmondta, hogy Trump első elnöksége alatt megkezdődött az Izrael és néhány arab szomszédja közötti kapcsolatok normalizálása az Ábrahám-megállapodás révén, amelyet maga a politikus állított össze.

Behar abban bízik, hogy a közel-keleti háború lezárása után Tel-Aviv és szomszédai újra elkezdhetnek közös projekteken dolgozni, amelyek között kiemelkedő szerepet kapnának a régió ellenálló képességét fejlesztő beruházások, például a víztakarékossági és a kibocsátáscsökkentő technológiák.

A világ vezetőinek kedden és szerdán tartott csúcstalálkozóján azonban több közel-keleti elnök és miniszterelnök arra használta fel beszédét, hogy elítélje Izraelt.

Recep Tayyip Erdogan török elnök például azzal vádolta Izraelt, hogy „gyermekeket, nőket és időseket mészároltat le”, a konfliktust pedig súlyos humanitárius és környezeti katasztrófának nevezte, amelynek felelőseit szerinte nemzetközi bíróságokon kellene elítélni.

Donald Trump: a klímakatasztrófa új reklámarca – vagy csak ijesztgetnek a szakértők?

Az elnök korábban a világ egyik legnagyobb átverésének nevezte a globális felmelegedést. Nem meglepő, hogy a párizsi klímaegyezmény tervezői kétségbeestek Trump győzelme miatt, de vajon jogos-e a szakértői félelemkeltés?

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.