Az áprilisi tél nem csupán hazánk mezőgazdaságát viselte meg, a hasonló időjárás évente akár több mint tíz milliárd dollárnyi veszteséget is okozhat világszerte. James Daniell, a Karlsruhei Műszaki Intézet munkatársának tanulmánya szerint nincs olyan bortermelő vidék, amelyet nem sújt fagy, jégeső, vagy éppen hőmérséklet ingadozás.
A szakember erről az Európai Földtudományok Egyesületének (EGU) bécsi közgyűlésén beszélt, ahol bemutatta a világ borvidékeinek globális kockázati indexét is. Ezt összesen 131 ország több mint 7500 borrégiójának tanulmányozása után állította össze.<hirdetes>
Az index szerint a legnagyobb természeti fenyegetést a jégesők jelentik az európai bortermelők számára, ami ellen – a szakember vélekedése alapján – a védőhálók hatékony segítséget nyújtanak. A tanulmány szerint a második leggyakoribb problémát a földrengések okozzák, amelyek akár évekre képesek tönkretenni teljes borvidékek infrastruktúráját. Ezen természeti katasztrófa ráadásul akár munkahelyek elvesztéséhez, illetve a turizmus romlásához is vezethet.
Végül a harmadik legégetőbb problémát a globális klímaváltozás pozitív és negatív hatásai jelenthetik a világi bortermelésre. Ezzel kapcsolatban a kutatók megállapították, hogy komoly elmozdulás várható a bortermelő vidékek elhelyezkedésében a bolygó északi és déli irányába egyaránt, míg az egyenlítőhöz közeli borvidékek egy része valószínűleg eltűnik.
Ugyan hazánk szőlőtermelő vidékeire is leselkedhetnek hasonló veszélyek, jó hírt jelent azonban a gazdáknak, hogy megszületett az elvi megállapodás a kormány és a szakmai szervezetek között, így a Vidékfejlesztési programon belül átcsoportosítandó forrásokból mégiscsak támogatható lesz az új borszőlőültetvények telepítése. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) még csak az egyeztetés tényét közölte, de lapunk úgy tudja, a Miniszterelnökség rábólintott a kérésre, bár a pontos keret még kérdéses.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.