BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Modernizálna az agrárkamara

A mezőgazdasági termelés alapjait kell rendbe tenni ahhoz, hogy a hazai agrárágazat képes legyen potenciálját kihasználva 18-20 millió ember élelmiszer-ellátását biztosítani – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) vezető testületeivel közösen megfogalmazott dokumentum nem stratégia, de segítséget nyújthat annak megalkotásában – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A mezőgazdaság számára nemcsak kihívás, hanem lehetőség is, hogy percenként 140 fővel gyarapodik a Föld lakossága, s 2050-re a világ népessége eléri a kilencmilliárdot. A növekvő élelmiszerigényt az agrártermelőknek egy maximum 5 százalékkal bővíthető termőterületen kell kielégíteniük – tette hozzá.

Fotó: Banczik Róbert / Petőfi Népe

Ezekből is látszik, hogy a termőföld birtoklása a nemzeti önrendelkezés kérdése, s mint ilyen politikai ügy – mondta a NAK-elnök. Az agrárkamara továbbra is azt támogatja, hogy maradjon nemzeti kézben a földvagyon. A NAK szerint a mostani birtokstruktúra nem fenntartható, várható a földkoncentráció és a gazdálkodók számának csökkenése, e folyamatot pedig érdemes a szabályozással segíteni. Ennek fontos eleme lenne az osztatlan közös földtulajdon újratermelődésének megakadályozása például az öröklési szabályok megváltoztatásával. A NAK a kisebb értékű földek eladásakor megszüntetné az ügyvédkényszert is.

Az elmúlt években javult az ágazat teljesítménye, nőtt a kibocsátás, de vannak olyan területek, amelyek még most sem érik el a rendszerváltás előtti szintet. Ahhoz, hogy javítsuk pozícióinkat a világpiaci versenyben, modernizálni kell a termelést, magasabb szinten alkalmazva a precíziós technológiákat, a digitalizációt, teret adva az innovációnak. Ehhez a mostaninál jelentősebb fejlesztési forrásokat kell biztosítani a mezőgazdasági termelőknek és élelmiszeripari vállalkozásoknak.

Az agrárkamara álláspontja szerint elengedhetetlen egy olyan adórendszer kialakítása, amely nem adóoptimalizálásra ösztönöz, hanem arra, hogy egységnyi területen minél nagyobb termelési érték jöjjön létre. Ehhez a családi gazdaságok önálló jogi személyiséggel való felruházása lenne az egyik eszköz. A köztestület javasolja továbbá, hogy a támogatási összeg nélkül számított mezőgazdasági bevételek 100 millió forint összeghatárig adómentesek legyenek. Mindezek mellett folytatni kell a megkezdett áfacsökkentést is.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.