A NAV 2017. évi tranzakciós adatai alapján készült kiadvány a tavalyi adatok értelmezéséhez kapcsolódóan arra emlékeztet, hogy kivételes hatásként érte 2016-ban a földpiacot a Földet a gazdáknak! program 2015 őszi meghirdetése. A program keretében összesen 253 ezer hektár termőföldet kínáltak fel, ebből csaknem kétszázezer hektár talált gazdára.
A 30 ezer ügylet eredményeként 270 milliárd forint folyt be az államkasszába, ez hektáronként mintegy 1,4 millió forint átlagos vételárat eredményezett, új árszintet szabva a piacnak.
Az adatok értelmezésekor azonban azt is érdemes figyelembe venni, hogy az állami földértékesítés zöme a szántó művelési ágban történt.
Bár a 2016 őszén kifutott program hatása – az ügyletek egy részének tavalyi lezárása miatt – kisebb mértékben a 2017-es forgalmi adatokon is érezhető, a 2016-os és 2017-es adatok összevetésekor mindenképpen meg kell említeni az állami földértékesítések bázisidőszakot érintő piaceltérítő hatását. Ez elsősorban a forgalom volumenének tavalyi látványos, 70 százalékos csökkenésében mutatkozik meg.
Az árak továbbra is emelkednek, tavaly országosan 6 százalékos volt a drágulás. A másfél évtizede tartó folyamatos értéknövekedéssel a termőföld az ingatlanpiac egyértelműen stabil befektetést hozó szegmense – szögezik le az OTP termőföld-értéktérképének szerzői.
A 6 százalékos átlagár-növekedés következtében alig maradt el az 1,2 millió forinttól a 2017-ben gazdát cserélő termőföldek hektáronkénti átlagára, és a 2016-os 1,135 millió forintról tavaly 1,199 millióra emelkedett a hektáronkénti ár. Az emelkedés üteme a felére esett vissza a 2016-oshoz képest, de így is voltak kiugró áremelkedések:
a legjobban, 25 százalékkal a Békés megyei földek drágultak, de a két legalacsonyabb átlagárú megyében, Nógrádban és Borsod-Abaúj-Zemplénben is 19, illetve 14 százalékos áremelkedést regisztráltak.
Pest megyében, valamint négy dunántúli megyében (Győr-Moson-Sopronban, Somogyban, Vasban és Zalában) 3 és 8 százalék közötti mértékben csökkentek az árak egy év alatt. A művelési ágak szerinti árvizsgálatok azt mutatják, hogy a 2016-ban a földárveréseken leginkább kelendő szántóterületek átlagára tavaly is nagymértékben, csaknem 10 százalékkal nőtt – áll a kiadványban. A kert és gyümölcsös, az erdő és fásított területek, valamint a gyepek esetében 3 és 6 százalék közötti mértékben nőttek az árak, míg – a 2016-os csökkenés után – leginkább a szőlőterületek drágultak, nagyjából 15 százalékkal.
Az OTP kiadványából kiderül, hogy az egyes művelési ágakba tartozó területek megyénkénti árait összevetve két kategóriában is – az erdő és fásított területekben, illetve a kert-gyümölcsösben – Komárom-Esztergom megyében a legmagasabb az átlagár. A szántó Békésben, a gyep Győr-Moson Sopronban, míg a szőlő Veszprémben forgott a legmagasabb áron.
A forgalomcsökkenés abból is látszik, hogy míg 2016-ban hét megyében is meghaladta a gazdát cserélő földterületek száma a tízezer hektárt, tavaly már nem akadt ilyen megye. A két véglet Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, ahol bő hatezer hektárt értékesítettek, valamint Komárom-Esztergom és Pest megye, ahol ezer hektár alatt maradt a forgalom.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfő számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.