A kalászosok teljes termőterületének 73,8 százalékáról, 1 millió hektárról csaknem 5 millió tonna gabonát takarítottak be 2018. július 16-ig – írja az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI). Tavaly ugyanebben az időszakban csak 890 ezer hektárral végeztek, ami a kalászosok teljes termőterületének 61,3 százaléka volt, s innen akkor 4,7 millió tonna gabonát takarítottak be. A legtöbb régióban július közepéig a terület háromnegyedét learatták, ám néhány megyében csak a munkák felét végezték el.
Az őszi búza összterülete 950 ezer hektár, amelyből 723 ezer hektáron (ami a terület 76 százaléka) végeztek a munkákkal a jelentés idejéig, s addig közel 3,7 millió tonna őszi búzát takarítottak be. A termésátlagok az előző évinél 1,7 százalékkal alacsonyabbak, országosan hektáronként 5,1 tonnát jelentettek a gazdálkodók.
A legalacsonyabb, 4,2 tonnás átlagtermés Bács-Kiskun megyében, a legmagasabb, 6,2 tonnás pedig Baranya megyében volt.
A durumbúza aratása Pest, Komárom-Esztergom, Baranya, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében befejeződött július közepéig, míg országosan a termőterület 78,8 százalékán történt meg a betakarítás. A termésátlag a július 16-ig betakarított területeken nem változott az egy évvel korábbihoz képest, s átlagosan 4,7 tonna volt hektáronként.
Az őszi árpa aratása a végéhez közeledett, a tavaszi árpa aratása pedig a termőterület felén történt meg a jelentés napjáig. Az őszi árpa termésátlaga országos szinten hektáronként 4,9 tonna volt, 2,4 százalékkal kevesebb, mint 2017-ben. A tavaszi árpa hektáronként 4 tonnát termett, ez viszont már 20,6 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. A rozs területének 52 százalékát, míg a tritikálénak a 60 százalékát aratták le július közepéig. A rozs termésátlaga hektáronként 3,6 tonna, 5,6 százalékkal kevesebb, mint egy éve. Ugyanakkor a tritikálé hektáronkénti 3,7 tonnás eredménye 11,8 százalékkal kevesebb a 2017-esnél. A zab betakarítása 22 százalékon állt, termésátlaga hektáronként 2,7 tonna lett.
Az őszi káposztarepce betakarításának végén jártak a termelők július közepén, a termésátlagok megyénként 2,5 tonna és 3,7 tonna között alakultak hektáronként, az országos átlag 2,9 tonna volt. A magborsó betakarítása szintén előrehaladt, itt hektáronként 2,1 tonna lett az átlagos hozam. A területi különbségek ennél a növénynél is élesen kiütköztek: Nógrád megyében 1, Bács-Kiskunban pedig 3,8 tonna volt az átlagos termés. A tarlóhántást a tervezett terület több mint harmadán már elvégezték a gazdák. A másodvetést pedig a tervezett 9,7 ezer hektárnyi terület 56,7 százalékán, 5,5 ezer hektáron fejezték be a jelentés napjáig.
A zöldborsó betakarítása is a végéhez közeledett július 16-án, addig a terület 94 százalékán, 19,1 ezer hektáron fejeződött be, a termésátlag pedig 3,9 tonna volt hektáronként.
Ez majdnem 30 százalékkal alacsonyabb, mint 2017-ben. A csemegekukorica betakarítása épp csak elkezdődött, országosan 11 százaléknál tartott. A zöldbab esetében 33 százalékos volt a készültség, a termésátlag 7,8 tonna körül alakult hektáronként, ez pedig 42 százalékkal több, mint 2017-ben. A korai burgonyát országosan a terület felén szedték fel, 23,6 tonnás hektáronkénti átlagterméssel.
A meggyszüret július közepén már a végén tartott, s a tavalyinál 25,2 százalékkal magasabb, 8,3 tonnás hektáronkénti termésátlagot produkált. Mindezt a megyék közötti nagy szórással: Komárom-Esztergom és Nógrád megyében rendkívül alacsony, 2,5 és 3,7 tonnás hektáronkénti átlagterméssel, míg Vas megyében 13, Zalában pedig 12,9 tonnás egy hektárra jutó termésmennyiséggel.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.