BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közepes minőségű lehet idén a termés

Gyengébb a tavalyinál az idei repce és árpa minősége, a búzatermés ugyan akkor megfelelő a Concordia Közraktár Zrt.szerint.

Közepes minőségű évre számíthat a szántóföldi ágazat, a repce gyengébb lett a tavalyinál, árpából is voltak rosszabb tételek, a búzatermés a kedvezőtlen toxinhelyzet ellenére megfelelő – közölte a Concordia Közraktár Zrt. hétfőn. A társaság közleménye szerint az aratás után beküldött első tételek vizsgálatakor azt tapasztalták, hogy a takarmányárpáknál nem mindegyik minta hektolitertömege érte el a magyar szabványban szereplő, hektoliterenként 63 kilogramm értéket, hasonlóan a tavalyi évhez.

Jó, de nem kiugróan

A búzaminták hektolitertömege átlagosan hektoliterenként 80 kilogramm felett volt, ami jónak számít, de nem kiugró érték. Az étkezési búzák fehérje- és sikértartalma is megfelelő, sütőipari értékcsoport szerint jellemzően B1 és B2-es besorolásúak, teljesítve ezzel a magyar malomipar követelményeit.

A növénytermesztési termékek éves áremelkedése májusban 3,5 százalékosra mérséklődött az áprilisi 6,8 százalékosról, az élőállatok és állati termékek drágulása viszont 6,3 százalékosról 10,8 százalékosra emelkedett, így összességében a mezőgazdasági felvásárlási árak átlagosan 6,0 százalékkal voltak magasabbak a tavaly májusiaknál a 6,6 százalékos áprilisi adat után – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.

A közlemény idézi Halmos Gábort, a Concordia vezérigazgatóját, aki szerint a korábbi találgatásokkal ellentétben a minőséget illetően úgy tűnik, nincs komoly ok az aggodalomra, ugyanakkor az eredmények tájegységenként is jelentősen különbözhetnek.

A csapadékos május miatt a termelők és kereskedők gyakran kérik az árpa és a búza dezoxinivalenol (DON) vizsgálatát, az idén előfordultak a megengedett határértéknél magasabb toxintartalmak. Az őszi káposztarepcék átlagos olajtartalma egyelőre elmarad a tavalyitól – jegyezte meg.

Gyakrabban lépi át a határértéket

Kérdésre válaszolva közölték azt is, hogy a DON-toxin a Fusarium nevű, a gabonát is megtámadó élősködő gomba egyik toxinja. Az elmúlt 2-3 évben nagyon ritkán fordult elő, hogy ennek szintje meghaladta volna az étkezési gabonák esetén előírt határértéket, idén ez gyakoribb lett.

Fotó: Földi D. Attila / VG

Ennek oka elsősorban, hogy a májusi időjárás a megszokottnál jóval csapadékosabb volt, ami ideális körülményt jelentett a gombának.A korábbiakhoz képest nagyobb DON-toxin-jelenlét miatt idén is fokozottan ajánlatos a termelőknek és a kereskedőknek vizsgáltatni a termést, hogy ezzel bizonyítsák annak forgalomképességét a piacon – tették hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.